Mixi Zaman Çizelgesi Üzerinde Yapmak? Reverb Eklediğimde S,Ç,Ş Harflerinde Patlama

Mix - Mastering tecrübeleriniz,faydalı bilgiler ve anlatımlar burada...

harbiamatör

Mixi Zaman Çizelgesi Üzerinde Yapmak? Reverb Eklediğimde S,Ç,Ş Harflerinde Patlama

Mesaj gönderen harbiamatör »

Ekipmanlar : Presouns Audiobox Itwo, Rode NT-2A

Merhabalar.

Vokal kaydında, ekipman işlerinde ilk tecrübelerimi yaşıyorum.

Aldığım vokal kaydına Reverb eklediğimde S,Ç,Ş gibi harflerini söylediğimde ve bazı harflerin bağlantı yerlerinde patlamalar oluyor. Patlama dediğimde tam patlama değil. Baterinin Cymbal ' ına eko eklemiş gibi. Ama çok rahatsız ediyor.

Ayrıca sesimi farklı tonlarda söyleyerek üst üste bindirmekte hoşuma gidiyor. Bu da rahatsız eden kısımların dozajını arttırıyor.

Buna çare olarak; vokalin rahatsız eden yerleri yaklaştığında zaman çizelgesi üzerinde Parametry EQ'da gerekli ayara dönüşmesi ve oradan uzaklaşınca eski ayarına dönüşmesi olarak düşündüm. Reverb de dönüşebilir. Hangisi uygun olursa. Animasyonlar gibi, Mix'i zaman çizelgesi üzerinde yapmak doğru bir yöntem midir? Bu işlerin belli bir standartı olmadığı söyleniyor ama profesyonellerin çözüm yöntemlerine yakın olmak isterim.

Rahatsız eden yerleri gidermek için vokalin tamamını bir ayarda tutarsam, bu seferde geriye kalan kocaman bölüm hiç hoş olmuyor.

Özellikle bu tür yankı eklendikten veya eklenmeden önce ki patlamalar için hangi Pluginleri nasıl kullanıyorlar, kayıtları nasıl bir filtreden geçiriyorlar? Yoksa tamamen kendi kulağımla elimdeki pluginler ile mi halletmeliyim?

Ayrıca normal konuşma tonumu kullandığım zamanlarda daha iyi olduğunu düşündüğüm için, ses kartının sesini biraz daha açıp kayıt aldım. Eklentisiz sorun değil ama reverb eklediğimde S,Ç,Ş ' ler kabusa dönüşüyor.
En son harbiamatör tarafından 09 Eyl 2019, 00:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=harbiamatör;51484]Ekipmanlar : Presouns Audiobox Itwo, Rode NT-2A

Merhabalar.

Vokal kaydında, ekipman işlerinde ilk tecrübelerimi yaşıyorum.

Aldığım vokal kaydına Reverb eklediğimde S,Ç,Ş gibi harflerini söylediğimde ve bazı harflerin bağlantı yerlerinde patlamalar oluyor. Patlama dediğimde tam patlama değil. Baterinin Cymbal ' ına eko eklemiş gibi. Ama çok rahatsız ediyor.

Ayrıca sesimi farklı tonlarda söyleyerek üst üste bindirmekte hoşuma gidiyor. Bu da rahatsız eden kısımların dozajını arttırıyor.

Buna çare olarak; vokalin rahatsız eden yerleri yaklaştığında zaman çizelgesi üzerinde Parametry EQ'da gerekli ayara dönüşmesi ve oradan uzaklaşınca eski ayarına dönüşmesi olarak düşündüm. Reverb de dönüşebilir. Hangisi uygun olursa. Animasyonlar gibi, Mix'i zaman çizelgesi üzerinde yapmak doğru bir yöntem midir? Bu işlerin belli bir standartı olmadığı söyleniyor ama profesyonellerin çözüm yöntemlerine yakın olmak isterim.

Rahatsız eden yerleri gidermek için vokalin tamamını bir ayarda tutarsam, bu seferde geriye kalan kocaman bölüm hiç hoş olmuyor.

Özellikle bu tür yankı eklendikten veya eklenmeden önce ki patlamalar için hangi Pluginleri nasıl kullanıyorlar, kayıtları nasıl bir filtreden geçiriyorlar? Yoksa tamamen kendi kulağımla elimdeki pluginler ile mi halletmeliyim?

Ayrıca normal konuşma tonumu kullandığım zamanlarda daha iyi olduğunu düşündüğüm için, ses kartının sesini biraz daha açıp kayıt aldım. Eklentisiz sorun değil ama reverb eklediğimde S,Ç,Ş ' ler kabusa dönüşüyor.[/QUOTE]

Merhabalar,

Öncelikle orjinal vokal kanalınıza de-esser plugin kullanabilirsiniz.

Reverb, delay gibi zaman bazlı işlemcileri de kanala insert olarak değil de, send olarak kullanın. Send FX olarak kullanma ile ilgili forumda bilgi var.
Reverb için oluşturduğunuz FX kanalına mutlaka EQ uygulayın. Bu EQ ile en düşük ve en yüksek frekansları tamamen kesin. Düşük frekansları kesmek, sesteki çamurlaşma hissini azaltır. Yüksek frekansları kesmek de, halihazırda de-esser gibi plugin'lerle temizlediğiniz sibilanslar ile tekrar uğraşmamanızı sağlar.

Mix'i zaman çizelgesinde yapmak dediğiniz aslında otomasyon kullanımı oluyor. Kanala otomasyon uygulayabilirsiniz. Böylece parça akışında istediğiniz bölgelerde belirli parametrelerin otomatik olarak istediğiniz değerlerde değişmesini ya da bir plugin'i zaman zaman bypass edip tekrar devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Yine sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırız.

Kolay Gelsin,
-Tezcan
En son tezcankoray tarafından 13 Eyl 2019, 11:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
o??uzhan.ko??alan
DAW: studio one 4 , logic pro X
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Mixi Zaman Çizelgesi Üzerinde Yapmak? Reverb Eklediğimde S,Ç,Ş Harflerinde Patlama

Mesaj gönderen o??uzhan.ko??alan »

Merhaba
Adını hatirlamiyorum ama bu harflerin patlamalarini engelleyen bir plugin vardi internetten arastirabilirsiniz adini hatirlamiyorum. Isinize yarayabilir... :)

“Mix - Mastering” sayfasına dön