Beyerdynamic DT770 PRO İncelemesi

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

[QUOTE=ugur86;34197]Arkadaşlar jbl 305'lerle birlikte thomann'dan aldığım dt770 hakkında birkaç cümle de ben yazmak istiyorum. bugüne kadar akg k271 - k77, audio technica ath50, senhheiser hd 201-407 serisi, samson sr950, prodipe gibi çeşitli kulaklıkların kapalı monitör modellerini alıp-sattım, kullandım. Hiçbiri beni dt770 kadar etkilemedi. en çok kıyaslanan rakibi ath50 ile ciddi farklar var, ath genel olarak yakın kalitede evet ama bana göre tizleri daha fazla belirgin bir kulaklık, vokallerdeki sibiliantları ve enstrumanlardaki tiz-parlak tınıları olduğundan daha vurgulu duyuruyor, dt770'in ise özellikle tizleri o kadar tadında ki dinlemeye doyamayacağınız türden. bass dengesi ve midrange bölge de oldukça doğal, yerinde ve tadında. Referans monitörlerden denge ve karakter olarak ne duyuyorsam dt770'te de birebir aynısı geliyor. dün studyodaki ortağım müzik öğretmeni arkadaşımı kahvaltıya davet etmiştim, ona hem jbl'leri hem de dt770i denettim, gerçekten çok beğendi ki kendisi tam duyum canavarıdır :)

Özetle bu bütçe ile hem enstruman kayıtlarında, hem de mix kontrollerinde kullanmak istediğiniz, uzun süreler bile çalışsanız varlığını hissettirmeyecek ergonomiye sahip, güçlü ve flat tepkili bir kulaklık arıyorsanız tereddütsüz seçiminiz dt770 olmalı, gerçekten iyi kulaklık yapmış beyerdynamic, tebrikler diyorum...[/QUOTE]

Dostum ben inatla referans monitörle duyduğunla aynı dengede olmadığını iddia ediyorum.Yaptığım mix in bir kısmında kulaklıkla devam ettim 1 saat kadar uğraştım. Dengeleri ayarladım herşey iyi duyuluyordu kulaklığı çıkarttım ve monitörlerden vokalin dengesinin kulaklıktakinden farklı olduğunu duydum. Yanlış hatırlamıyorsam kulaklıkta vokal normalken monitörlerde biraz altta duyuluyordu.

Dt 770 bence de çok iyi bir kulaklık benimde dinlediğim en iyi kulaklık ama referans durumu tartışmalı olabilir. Ben birebir yaşadığım tecrübeyi aktarıyorum. Ordan burdan duyduğum bişey değil.
En azından genelec lerle böyle duyuluyordu. Genelec mi dt 770 mi doğrudur desen herhalde genelec doğrudur bence

Kulaklıkla mix yapılmayacağını bilmeme rağmen mix in bir kısmında mutlaka kulaklık kullanıyorum. Böyle bir alışkanlığım var :)

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Arkadaşlar bu arada tekrar hatırlatmak istedim...
Kulaklık süngerleri bir zaman sonra kirleniyor...
Gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz...
Yalnız ılık su ve sabun&deterjan ikilisi ile yapın bu işi...
Fazla bastırmadan ve deforme etmeden...
Kalorifer v.s üzerine koymayın kuruması için, sertleştirip kazık gibi yapabilir zira...
Güneş gören bir yere bırakmanız kafidir...

Ch.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Dostum panorama kaynakli bir kayip olabilir o bahsettiğin altta kalma durumu, benim referans monitorlere yakın dememdeki etken frekans dengesi, kesinlikle flat ve natürel bir kulaklık, şu ana kadar kullandığım en iyi referans kulaklık hatta. mix öncesi edit için mutlaka kullan ama. Çünkü dipsesler, crossfade'den sızan çıtırtılar monitörlerde oda akustiği nedeniyle duyulmayabiliyor, kulaklıkta hemen yakalıyorsun kötü bir durumu.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

[QUOTE=gitarist1975;34215]Dostum ben inatla referans monitörle duyduğunla aynı dengede olmadığını iddia ediyorum.Yaptığım mix in bir kısmında kulaklıkla devam ettim 1 saat kadar uğraştım. Dengeleri ayarladım herşey iyi duyuluyordu kulaklığı çıkarttım ve monitörlerden vokalin dengesinin kulaklıktakinden farklı olduğunu duydum. Yanlış hatırlamıyorsam kulaklıkta vokal normalken monitörlerde biraz altta duyuluyordu.

Dt 770 bence de çok iyi bir kulaklık benimde dinlediğim en iyi kulaklık ama referans durumu tartışmalı olabilir. Ben birebir yaşadığım tecrübeyi aktarıyorum. Ordan burdan duyduğum bişey değil.
En azından genelec lerle böyle duyuluyordu. Genelec mi dt 770 mi doğrudur desen herhalde genelec doğrudur bence

Kulaklıkla mix yapılmayacağını bilmeme rağmen mix in bir kısmında mutlaka kulaklık kullanıyorum. Böyle bir alışkanlığım var :)[/QUOTE]

Hocam, kulaklığı çıkardıktan sonra monitöre geçerken biraz ara vermeni öneririm, yarım saat kadar...
Hem kulakların dinlenir, hemde yeni duruma alışır...

Ch.

BoraUslusoy
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Mesaj gönderen BoraUslusoy »

DT770 stüdyo dışına çok iyi translate eden bir referans kulaklığı. Yani onda yaptığınız iyi bir miks dış dünyada (hifi sistem, araba teybi, diskodaki ses sistemi vb) neredeyse aynı şekilde duyuluyor. Basları tam tersine biraz zayıf, abartılı değil,yani olması gerektiği gibi. Pek çok kulaklık kendini sattırmak için bas bölgesinde güçlü olacak şekilde tasarlanıyor.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=BoraUslusoy;34249]DT770 stüdyo dışına çok iyi translate eden bir referans kulaklığı. Yani onda yaptığınız iyi bir miks dış dünyada (hifi sistem, araba teybi, diskodaki ses sistemi vb) neredeyse aynı şekilde duyuluyor. Basları tam tersine biraz zayıf, abartılı değil,yani olması gerektiği gibi. Pek çok kulaklık kendini sattırmak için bas bölgesinde güçlü olacak şekilde tasarlanıyor.[/QUOTE]

Aynen hocam, bir de bass bölgesi konusunda size katılıyorum bass'ları vitaminli diyodu herkes bana tam tadında geldi, bir de dikkatimi çekti mix içerisinde bass'larda hatalı bir bölge varsa o patlamaları (halk dilinde pörtleme :) ) hemen belli ediyor, bi ns10m olmasa da bass bölge patlamalarını referans monitörlerden daha rahat duyabildiğim bir kulaklık almam iyi oldu.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
İletişim:

Uğur Hocam dediğim kadar varmış değil mi?
Vallahi Ath 50 kullananlar hiç kusura bakmasınlar...
Ath 50 için DT770 e rakip diyenler var...
Ben kıyaslama dahi yapmam çünkü açık ara DT770 silkeler...
Bir kere çok dengeli bir kulaklık, onunla çalışmak çok keyifli...
Tepkileri bir süre kullandıktan sonra tahmin bile edebiliyorsunuz...
Bu klasmanda A class bence...

Ch.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Cho®dSolo;34267]Uğur Hocam dediğim kadar varmış değil mi?
Vallahi Ath 50 kullananlar hiç kusura bakmasınlar...
Ath 50 için DT770 e rakip diyenler var...
Ben kıyaslama dahi yapmam çünkü açık ara DT770 silkeler...
Bir kere çok dengeli bir kulaklık, onunla çalışmak çok keyifli...
Tepkileri bir süre kullandıktan sonra tahmin bile edebiliyorsunuz...
Bu klasmanda A class bence...

Ch.[/QUOTE]

Aynen hocam ya çok harika herşey tam istediğim gibi geliyor, özellikle bu bass bölge patlamalarını rahat duyurması hoşuma gitti, bass'ları abartılı falan değil , birbirini bastıran bir bölge hissetmedim ben açıkçası, referans monitörlerden duyduğum gibi duyuyorum frekansları. ergonomisi çok iyi, kulak kepçesini tamamen içine aldığından dolayı kepçelere baskı yapmıyor ve dolayısı ise ağrı da olmuyor. studyoya hd201 aldık kayıtlarda kullanmak için, onlarla yarım saat kayıda çaldığım zaman kulaklarımda bir ağrı sızlanma oluyor mesela. ben çok memnun kaldım ki kolay kolay kulaklık beğenen biri değilimdir, tiz ve sert soundlardan nefret ederim, dt770 kulaklık muhabbetini kapatmamı sağladı diyelim :)

acaluka
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen acaluka »

Aşağıda linkini verdiğim parça sanırım hayatımda duyduğum en iyi mühendislik öğeleri içeriyor. Ara kısımlarda ve özellikle 3:05 'de başlayan bölümde çok ciddi Sound Engineering ögeleri var. Zaten albüm 2013 de Yılın en iyi albümü olarak Grammy almıştı. Davul ve Perküsyonları Omar Hakim çaldığı için de ayrıca bir sevgi besliyorum bu albüme.

Her neyse, bu parçayı hiç yoksa 500 kere dinlemişimdir farklı ses sistemlerinde, farklı kulaklıklarla.. Her seferinde ayrı duyumlar aldım. Fakat DT770' i ilk aldığımda eve gelir gelmez bu parçayı açtım ve inanamadım. Sanki ilk defa dinliyormuş gibi altlarda inanılmaz detaylar fark ettim. Bu bakımdan kulaklığın hakkını vermek lazım. Detay konusunda bu fiyat aralığında rakibi olmadığını %100 söylemeden edemicem. Parçayı detaylı dinlemenizi öneririm.

Bu arada 3:05 de başlayan kısımda stereo olarak yapılmış parça sanki 7+1 de dinliyormuş hissi veriyor. Bunun nasıl yapılabildiğini açıklayabilecek varsa memnun olurum, merak ettiğim bir durum çünkü.

https://www.youtube.com/watch?v=c_b1j6trfa8

Kullanıcı avatarı
Sativus
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
DAW: FL Studio
Has thanked: 52 time
Been thanked: 23 time

Mesaj gönderen Sativus »

"Kulaklıklardan asla referans olmaz" sözü epey önce başka bir forumda yaygındı. Ekipman kullanmadığım için bu sözü benimsemiştim ben de. Ama siz burada böyle yorumlar yaptıkça ben de şaşırıyorum. Teknoloji ilerliyor. (:

Akai Mpk Mini 2, Nektar Impact GX49, Yamaha MT5, AMD Ryzen 3 1200 8GB PC

BoraUslusoy
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Mesaj gönderen BoraUslusoy »

[QUOTE=Sativus;34280]"Kulaklıklardan asla referans olmaz" sözü epey önce başka bir forumda yaygındı. Ekipman kullanmadığım için bu sözü benimsemiştim ben de. Ama siz burada böyle yorumlar yaptıkça ben de şaşırıyorum. Teknoloji ilerliyor. (:[/QUOTE]

Evet konu bıraz baska tarafa kaydı. Hicbir zaman kulaklikla mix yapmiyorum, referans monitoruyle yapiyorum. Kulaklikla yaptigim miksi siklikla kontrol ediyorum.

“Kulaklık ve Amplifikatörleri” sayfasına dön