Perdesiz Gitar Yapim Asamalari

Vbaran
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Vbaran »

[QUOTE=MoNoTeist;23126]Hocam, muzik isinde hem enstrumanist, hem kayit, mix, mastering muhendisi olmaya calismak gercekten akil kari bir is degil. :) Enstrumana mi para verelim, ekipmana, cihaza, yazilima, yalitima mi.. :)

Haliyle mecburen kendi kendimize birseyler yapmak zorunda kaliyoruz. O da ancak "Oldugu kadar" olabiliyor :)[/QUOTE]

Konuk olduğum radyo programında ben de söyledim bunu. bazen dedim acaba hiç bu kayıt kuyut işlerine bulaşmasaydım da enstrumanlarıma mı yoğunlaşsaydım diye :)
Ama olan oldu artık. Varsa vaktimiz her birine pay edip adım adım ileriye taşımalıyız. Kimse eksik kaldığımız yerde bizi yargılama hakkına sahip değil sonuçta.

Apple MD388TU/A Quad Core İ7 8GB-500GB SSD | Logic Pro X - Zoom UAC-8 - Rode M3 Condencer - Vovox - Yamaha HS5 - Nektar İmpact LX88+
MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen MoNoTeist »

[QUOTE=Vbaran;23129]Konuk olduğum radyo programında ben de söyledim bunu. bazen dedim acaba hiç bu kayıt kuyut işlerine bulaşmasaydım da enstrumanlarıma mı yoğunlaşsaydım diye :)
Ama olan oldu artık. Varsa vaktimiz her birine pay edip adım adım ileriye taşımalıyız. Kimse eksik kaldığımız yerde bizi yargılama hakkına sahip değil sonuçta.[/QUOTE]

Elbette. Herkesin imkani, ortami, maddi durumu birbirinden farkli. Eksik noktalar konusunda yargilama yapilamaz.

Muzikten para kazanan bir kimse olmadigim icin, disardan kazandigimi muzige yatirmam gerekiyor. Haliyle bu da biraz zor oluyor. Adim adim ileri tasimaya calisiyoruz ama o adimlar cok yavas oluyor. O insanin moralini bozuyor.

[align=center]İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

Johann Wolfgang von Goethe[/align]

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Yardımcı olur mu, bilemem ama bir 1970 lerde hasar göre gitar saplarını mühür mumu(bal mumu) ile kapatırdık, bu mum soğuyunca ağaç sertliğinde olurdu, ısıtılınca da akışkan olurdu.. İnce bir zımpara da sürdük mü, çalmaya devam ederdik..
Çıkartılan perde boşluklarında işe yarar diye tahmin ediyorum..

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=enym;23137]Yardımcı olur mu, bilemem ama bir 1970 lerde hasar göre gitar saplarını mühür mumu(bal mumu) ile kapatırdık, bu mum soğuyunca ağaç sertliğinde olurdu, ısıtılınca da akışkan olurdu.. İnce bir zımpara da sürdük mü, çalmaya devam ederdik..
Çıkartılan perde boşluklarında işe yarar diye tahmin ediyorum..[/QUOTE]

Hocam cok tesekkur ederim.

Siz degerli buyuklerimizden ogrenecek cok seyimiz var. Bal mumunu ben de duymustum. Ama yurtdisinda oldugum icin bal mumunu nereden nasil bulacagim konusunda hicbir bilgim yok. Suan icin gitarin islemleri bitti. Kisa bir aciklama ile resimlerini bir sonraki mesajimda paylasacagim.

Ilginize tekrar tesekkur ederim.

[align=center]İnsan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo seyretmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Arkadaslar, herkese selam. Hepinize hayirli bir aksam dilerim.

Bildiginiz uzere dun ani bir kararla basladigim, eski klasik gitarimi, perdesiz gitara donusturme islemini an itibari ile bitirmis bulunmaktayim ve cok mutluyum. Enstruman hastaligi olan birisi icin takdir edersiniz cok heyecan verici bir durum.

Daha onceki mesajlarda bir arkadasimiz yapim asamalarini paylasmami rica etmisti. O nedenle elimden geldigi kadar paylasmaya calisacagim. Gerci diger ustadlarimiz da bilgi ve deneyimlerini paylastilar ancak tekrar uzerinden gecmekte fayda var diye dusunuyorum. (En azindan zarari yok :) )

Arkadaslar oncelikle gitarin sapina zarar vermeden ve derin yariklara ve catlamalara neden olmadan teker teker perdeleri sokme islemi ile basliyoruz. Bunun icin kullandigim malzemeler, ucu cok ince bir tornavida, (saatcilerin kullandigi mini tornavidalardan) ve bilgidimiz kontrol kalemi. Oncelikle bu ince uclu tornavida ile fretin bir ucunu dikkatlice yukari dogru kaldirip, acilan araliktan duz tornavidayi yerlestirerek freti yerinden sokebilirsiniz. Bu asamada dikkat etmeniz gereken buyuk tornavidayi acilan araliga yerlestirdikten sonra saga sola degil, sadece yukari dogru hareket ettirmeniz olmasi gerekir. Aksi taktirde, tornavidanin ucunun her iki tarafi da sapa ciddi anlamda zarar verecektir.

Fiyat: Elimde bulunan malzemeler oldugu icin 0 TL...

Bu sekilde tum fretlerimizi soktukten sonra acilan bosluklari doldurma islemine baslayabiliriz. Bunun icin, yine elimde bulunan bir tahtayi, bir mini testere ile rastgele keserek "talas" elde etmemiz gerekir. Talaslari bosluklara ileri geri yaparak doldurmaya calisiyoruz. Ben bu dolgu islemine biraz onem verdim. Cunku sapin duz olmasi gerekiyor. Bir iki parmak hamlesi ile dolmus gibi gorunen bosluklara, yine ince uclu mini tornavida ile bastirdigimda, dolmamis bir cok yer oldugunu gordum ve devam ettim. O nedenle bu islem biraz uzun suruyor. Tum bosluklari itina ile dolduruyoruz. Bu asamada, Ugur Hocam japon yapistiricisi kullandigini ve bir sonraki asama olan zimpara asamasinda temizledigini soylemisti ama bu beni biraz tedirgin etti. Malum japon yapistiricisi biraz lanet birsey. O nedenle kullanmadim.

Fiyat : Elimde bulunan malzemeler oldugu icin 0 TL...

Tum bosluklari iyice doldurduktan sonra zimpara islemine basliyoruz. Bunun icin kullandigim zimparayi mumkun oldugu kadar ince sectim ve isimi gordu. Tum sapi, esit oranlarda ve ozellikle fret bosluklarinin oldugu yerdeki kalkmalari ortadan kaldiracak sekilde iyice zimparaliyoruz. Sapin bir kismini fazla, bir kismini az zimparalayip duzlugunu bozmayin derim. Arada elinizle ileri geri yaparak bir cikinti olup olmadigini hissetmeye calismaniz ve sapi alttan ve ustten gozle kontrol etmenizde de buyuk fayda olacaktir. Elin hissetmedigi bazi noktalari goz kontrolu ile yakalayarak cozmeye calistim.

Fiyat : Ince zimpara 2 TL

Sapi dikkatlice zimparaladiktan sonra satin aldigimiz duvar kagidi gorunumlu ahsap kaplamamizi (renk secimi size kalmis) uygun olculerde kesiyoruz. Yapistirma islemine gecmeden once zimparalama asamasinda sap uzerinde biriken tozu aldiginizdan emin olun. Benim basima gelmedi ama temizlenmemesi, kaplamanin iyi yapismasini engelleyici bir unsur olabilir. Kaplamamizi da yapistirdiktan sonra kalan fazlaliklari, uygun bir kesici alet ile kesiyoruz. Ben maket bicagi kullandim. Makas bu tarz islemler icin biraz problem oluyor.

Fiyat : Kaplama 5 TL

Tum asamalari bitirdikten sonra tellerimizi takip, guzelce akordumuzu yapiyoruz ve akabinde bir Erkan Ogur ya da Sinan Cem Eroglu parcasini acarak, dinlediklerimizi uygulamaya calisiyoruz. :)

Siz de kullanmadiginiz bir gitarinizi, sadece 7 TL'ye, "calisma amacli" bir perdesiz gitara cevirebilirsiniz. Ciddi sekilde perdesiz gitar ogrenmek istiyorsaniz, oncelikli tavsiyem iyi bir luthier ile calismaktir elbette. Sonucta onlar da bu isten ekmeklerini kazaniyorlar. Bu yazdiklarimdan, 7 TL harcayarak, alet edavatasiz donusturulen bir gitar ile, bir luthier eli degmis gitarin ayni olacagi kanisina varmayin. Bu sekilde hicbir zaman cok kaliteli bir sound elde edemeyiz. Dun Ugur Hocaminda soyledigi gibi, 1000-1500 TL, Dolar, Euro harcamadan maalesef aradigimizi bulamayacagiz.

Mesaj cok uzun oldu. Resimlerini bir sonraki mesajimda paylasip sonlandiriyorum.

Buraya kadar okudu iseniz de tesekkur ederim... :)

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Gayet güzel olmuş işte hocam, ben de aynı taktikle yaptım fena da olmadı, özellikle kayıtta gıcır gıcır ses yapmadığı için çok iyi sonuçlar alınabiliyor bu kaplama sayesinde, patentini almak lazım :) kayıttan sonra mix cambazlıkları ile gayet hacimlendirilebiliyor, önemli olan ham sesi temiz ve iyi bir icra ile almak.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=ugur86;23148]Gayet güzel olmuş işte hocam, ben de aynı taktikle yaptım fena da olmadı, özellikle kayıtta gıcır gıcır ses yapmadığı için çok iyi sonuçlar alınabiliyor bu kaplama sayesinde, patentini almak lazım :) kayıttan sonra mix cambazlıkları ile gayet hacimlendirilebiliyor, önemli olan ham sesi temiz ve iyi bir icra ile almak.[/QUOTE]

1 saate yakindir calisiyorum. Klavye gayet rahat. Kaplamanin gercekten de buyukfaydasi oldu. Ben daha once kullanmamistim. Yapiskani da ozel bir madde sanirim. Istendigi zaman sokulup, yenilenebilir. Gicir gicir seslerde ayni sekilde kesildi. Dun enstrumanin orjinal sesinin engellemesi konu olmustu ama mantik olarak o gicir gicir vibrasyon seslerinin perdesiz gitarda olmamasi gerekir. :) O nedenle bu sekilde, enstrumanin orjinal sesini yakalamis oluyoruz.

Simdi biraz calisip, gelistirme zamani. :)

Yardimlarin icin tekrardan tesekkurler Ugur Hocam. Katkin buyuk..

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

Rica ederim hocam, bunu keşfedişim aslında ilginç oldu normal gül klavye vardı gitarda, zımparadan sonra güzelce zeytinyağı ile de matlığını alıp eskitme görüntüsü vermiştim, ama kayıt alınca hiç içime sinmemişti, sadece bende mi oluyor diye merak ettim bir sürü kayıt dinledim hepsinde var bu ses, tel ile klavye arasına önce küçük naylon bir parça deneyip sesin kesildiğini farkedince ahşap desenli bu kaplamanın işi çözeceğini de keşfetmiş oldum :) Eğer orjinal abanoz klavyeli bir gitar yaptıramıyorsanız da tek çözüm bu sanırım, çünkü ağaçta hiç gözenek olmayacak, yoksa tel klavyedeki gözenekler arasında gezinirken gıcırdıyor..

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=ugur86;23152]Rica ederim hocam, bunu keşfedişim aslında ilginç oldu normal gül klavye vardı gitarda, zımparadan sonra güzelce zeytinyağı ile de matlığını alıp eskitme görüntüsü vermiştim, ama kayıt alınca hiç içime sinmemişti, sadece bende mi oluyor diye merak ettim bir sürü kayıt dinledim hepsinde var bu ses, tel ile klavye arasına önce küçük naylon bir parça deneyip sesin kesildiğini farkedince ahşap desenli bu kaplamanın işi çözeceğini de keşfetmiş oldum :) Eğer orjinal abanoz klavyeli bir gitar yaptıramıyorsanız da tek çözüm bu sanırım, çünkü ağaçta hiç gözenek olmayacak, yoksa tel klavyedeki gözenekler arasında gezinirken gıcırdıyor..[/QUOTE]

Ben bugun sizden cevap beklerken tum yapi malzemeleri satan magazalari dolastim. Heryerde bu duvar kadigina benzer kaplama vardi. Mantgim almadi acikcasi. Ya sesi bozacak, ya da bir sure sonra asinacak diye dusundum. O nedenle sert bir malzemeden yapilmis kaplama aradim ama yoktu. Herkes bunun kullanildigini soyledi. Sizden de cvap gelince aldim ve gercekten de is gordu.

Suan gayet memnunum. Asinma yirtilma olsa bile, yapiskani sapa zarar vermedigi icin istendigi zaman sokulup degistirilebilir. Ama dediginiz gibi plastik gibi oldugu icin asinacagini ben de sanmiyorum.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=MoNoTeist;23153]Ben bugun sizden cevap beklerken tum yapi malzemeleri satan magazalari dolastim. Heryerde bu duvar kadigina benzer kaplama vardi. Mantgim almadi acikcasi. Ya sesi bozacak, ya da bir sure sonra asinacak diye dusundum. O nedenle sert bir malzemeden yapilmis kaplama aradim ama yoktu. Herkes bunun kullanildigini soyledi. Sizden de cvap gelince aldim ve gercekten de is gordu.

Suan gayet memnunum. Asinma yirtilma olsa bile, yapiskani sapa zarar vermedigi icin istendigi zaman sokulup degistirilebilir. Ama dediginiz gibi plastik gibi oldugu icin asinacagini ben de sanmiyorum.[/QUOTE]

Hocam klavye tarafını kullandığınız elinizin tırnak uzunluğunu kısa olarak sürekli güncellerseniz sorun olmaz :) o kaplama öyle misina telin yukarı-aşağı ya da sağa sola oynamasıyla aşınacak kadar dayanıksız değil, ben 1 yıldır kullanıyorum sorun yok. Yalnız telleri dadario'nun low tension serisi ile değiştirmenizi öneririm, volume biraz düşse de perdesiz tadını daha iyi veriyor.

MoNoTeist
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=ugur86;23155]Hocam klavye tarafını kullandığınız elinizin tırnak uzunluğunu kısa olarak sürekli güncellerseniz sorun olmaz :) o kaplama öyle misina telin yukarı-aşağı ya da sağa sola oynamasıyla aşınacak kadar dayanıksız değil, ben 1 yıldır kullanıyorum sorun yok. Yalnız telleri dadario'nun low tension serisi ile değiştirmenizi öneririm, volume biraz düşse de perdesiz tadını daha iyi veriyor.[/QUOTE]

Ben de tam onu soracaktim. Ben zaten tum gitarlarimda standart olarak Dadario kullaniyorum. Tavsiye ettiginiz bir model var mi?

“Gitar, Bas ve Telli Enstrumanlar Forumu” sayfasına dön