Sequoia/Samplitude Pro X2 Türkçe Ders Videoları (eserkaraca)

mutti159
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen mutti159 »

Çok teşekkürler paylaşım için :) Forumda o kadar yeni paylaşım oldu ki ah bir eve dönsem üniversiteden forumu tekrar bir talan etmem gerekecek sanırım :)

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Mesaj gönderen nacib »

Paylaşımlarınız için dawn meraklısı biri olarak çok teşekkür ederim.

Dün sequoia 12 proğramını inceleme fırsatı buldum.

Hızından ve şimdi burada sayamayacağım kadar farklı özelliklerinden çok etkilendim.

Bu arada yaptığınız çalışmaları da dinledim.

Dinlemeye başlarken /daha önce kötü örneklerini dinlediğimden olsa gerek , aha yine çatır çutur bir takım sesler duyacaksın gibi/ ön yargılarım dinledikçe kırıldı.

Çok farklı, çok ilginç, çok güzel müzikal yapılar. Üstelik kayıtlar bir harika. Hepsinde süper bir denge ve üst düzey bir anlatım var.

Doğrusu nasıl çalıştığınızı merak ediyorum. Fade in ve out lar, efekt, trafik pan vs. tamam da ses yapılarını arpejleri ritimsel varyasyonları siz üretiyorsanız /ki sanırım öyle/ kolay gelsin.

Hem de öyle az buz değil, baya bir kolay gelsin arkadaş....

İyi çalışmalar.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Eser ve diğer arkadaşlarla birlikte bir test yaptık.
Elimiz de 20 kanaldan 100 kanala kadar audio dosyalarını birbirimize gönderdik.Bunu 3-5 defa yaptık.
Herkes elindeki daw ların içerisine bu audio ları attı.Hiç bir efekt,işlem vs...değişiklik yapmadan sadece aynı bit ve khz de export (bounce) ettik.
Dünya üzerinde ne kadar daw varsa bir tek Sadie haricinde hepsinden export alıp farklı sistemlerde dinledik.

Ben cubase 7,harrison mixbus,Digital Performer,Reason 7 den export aldım.

Bunların her birine A-B-C-D diye isim verdim.Sonra bir text dosyasına Hangisinin hangi daw a ait olduğunu yazdım.örneğin c= Reason gibi.Bu text dosyasını winrar ile şifreledim.Audio dosyalarını ve winrar dosyasını Wetransfer ile gönderdik birbirimize.
Cevapların bulunduğu winrar dosyalarının şifrelerini kimse kimseye söylemedi.Herkesten yorum ve tahminleri aldıktan sonra.Herkez winrar şifresini birbirinden aldı ve hangi audio nun hangi daw a ait olduğunu öğrendi.

Ableton,logic,pyramix,protools,sonar,sawstudio,b.wig...... kısaca hepsi diyelim.

Cevap şaşırtıcı idi.Bütün arkadaşlar neredeyse aynı seyi söyledi.

Kısaca herkes samplitude beğendi.İlk sırayı aldı.

Hassas kulak derseniz, Eser in kulakları oldukça hassastır.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Eser
Bob KATZ magix sequoia kullanıyor.Sequoia ve samplitude ses motorları birebir aynı.Sadece ses kalitesi değil Diğer daw larda olmayan bir çok özelliği de barındırıyor.Bunu benden daha iyi bilirisin.

Staff & Studios - Digital Domain: CD Mastering | Mastered for iTunes | Audio Mastering | Blu-Ray Mastering
AES Convention | MAGIX Sequoia | The Master in Pro Audio
https://de-de.facebook.com/MAGIXSequoia ... 9975115103

Ayrıca kullanan diğer stüdyo ve insanlara bak.
MAGIX Sequoia | The Master in Pro Audio | References

Tabiki bu işin standardı ve kalesi Protools olmuştur.Daw lar arasında null testler yapılabilir ama ben kulaklarıma güvenirim.
Sen de biliyorsun aslında farklar olduğunu ve sadece insanlara açıklama yapmak istemiyorsun.
Şimdi diğer bir sürü daw kullanıcıları bir sürü şey söylecek diye konuyu kapatmak istemişsin bence.
Bence de insanlara laf anlatmaktansa konuyu kapatmak iyi olacak.
Tartışmalar çok gereksiz bence.Haklı haksız olmanın önemi yok.Hiç bir savaş kazanılmaz,sadece insanlık kaybeder.
İsteyen istediği daw ı kullanır. Diğer insanların doğru bildiklerine saygımız var.Bizim de doğru bildiklerimiz var.

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Bestematik »

Ben bunu aylar önce bu forumda söylediğimde ( bizzat saatlerce denemeler yaparak söyledim) birçok kişi bana karşı çıktı. Ama kesinlikle magıx daw larının ses kalitesi bariz derecede iyi. Magıx den sonrada bana göre kesinlikle Harrison Mix gelir. Bununla ilgili baslıgımda yine bana karşı çıktı birçok kişi. Forumda adım farklı şeyleri savundugumdan muhalefete çıktı :)

Q10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=eser karaca;27942]"tartışmalar çok gereksiz" demişsin, sürekli kıyas arzusu içinde olman garip ve dikkat çekici. bu kıyaslamalardan aldığın hazlar senin dünyan, benim değil, beni etkilemiyor bu tür şeyler. belkide kıyaslama yapacağımı tahmin ettin ama farklı yanıt alınca tatmin olamadın ve kıyaslama yapmadığımı gördüğünde konunun zevki seni tatmin etmemiş olabilir.

"isteyen istediği daw kullanır" demişsin, yazmana gerek yok üstte zaten ben yazdım, ayrıca linklere tıklayacak bir merak içinde neden olayım böyle bir arayış içinde değilim, olmamalıyım da ! müzik yapıyorum vakit hızlı geçiyor zaten..

beni konuya sürekli çekmeye çalışmadan, görüşlerini belirtirsen memnuniyet verici olabilir, çünkü yazdığın stilde bir kıyaslama ne bir merakım var ne de bir isteğim, bunlar senin dünyan benim değil, ayrıca bu başlığın amacı " bu yazılım en iyi, kullandığınız tüm yazılımları terk edin değil"

"Ayrıca kullanan diğer stüdyo ve insanlara bak." demişsin, yazılımı dün kullanmaya başlamadım 10 yıldır kullanıyorum, meraklarımı da yıllar evvel giderdim ama yine de nezaketen teşekkürler.

"Sen de biliyorsun aslında farklar olduğunu ve sadece insanlara açıklama yapmak istemiyorsun" insanlar benle özel bir sohbet yapıp bu konuda görüş mü ? merak ettiler de, ben " asla yanıtlayamam " dedim veya kime ? bunlar gerçek değil, yalnızca senin tahminlerin.

"Şimdi diğer bir sürü daw kullanıcıları bir sürü şey söylecek diye konuyu kapatmak istemişsin bence." bunlar gerçek değil, yalnızca senin tahminlerin.

"Diğer insanların doğru bildiklerine saygımız var.Bizim de doğru bildiklerimiz var" demişsin, herkesin bildikleri var diyelim, herkese başarılar dileyelim :)

şimdi izninle, senin bu kıyaslama ve karşılaştırma arzularına biraz ara verelim bence ve, bu başlığı olması gerektiği gibi devamını sağlamalıyım.[/QUOTE]

Eser seninle ilgili ya da sana göre yanlış bir şey mi söyledim?Seninle test yapmadık mı?Ne gibi bir amacım varmış.Amacım olsa ne olur, herkes kendi işinde gücünde. Senin amacın ne? Bu açıklamalarını anlayamadım.Yazdıkların hoş değil.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Altı üstü bir program.Altı üstü bir tartışma.Altı üstü bir forum. İnan ki diğer insanların ne düşündüğü umurum da değil.Sen direk beni yermişsin. Aramızdaki samimiyetten bu hakkı gördün bel ki.Telefon açsaydın bu yazıyı düzenlerdim.Herkesin bilgisi kendine.Senin açtığın konulara yorum yapmam artık.Yapmakta istemedim!!!!!!!!!!! Neyse; olmuş artık. Kusurum varsa affola.

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Öncelikle anladığım kadarıyla birbirini iki iyi tanıyan arkadaşın böyle sebepsiz yere tartışması bence gereksiz ki Seyit arkadaşımın söylediklerini okudum, tabi bilmediğim ya da anlayamadığım bir konu var mı emin değilim ama konu hakkında üzücü ve kırıcı bir yorumu olmamış gibi geldi bana. Eser arkadaşımıza öncelikle teşekkür ederim bize Sequancia programını tanıtıp anlattığı için. Belki de çok emek harcayarak hazırladığı bu tanıtım videoları ile bu programın reklamını yapıyormuş gibi düşünüp hissi söylemiş olabilir. Ama kesinlikle Sequncia çok ayrı bir yazılım. Ben Ableton live, reason, cubase, logic pro x, digital performer, bitwig, pro tools, reaper, studio one, sequncia dahil meraktan hepsini kullanmış biri olarak (Manyak mı bu demiş olabilirsiniz doğal olarak) kesinlikle Sequncia programının ses kalitesi pro tools dahil tüm programlara beş basar diye gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Sequncia programının bence kaybettiği en önemli unsur mac versiyonunun olması. Yurtdışında profesyonel müzisyenlerin çoğu mac kullanıyor, buda Sequncia programının yayılmasını engelliyor diye düşünüyorum. Birde midi editleme işi gerçekten çok eziyetli, ben çok program kullanmam sebebiyle tecrübem üst düzeyde olmasına rağmen saç baş yoldum midi olayında. Buda belki arange yapan kişiler için seçim için bir handikap bence. Neyse son olarak ses kalitesi çok iyi olsada diğer programlarda belli standartın üstünde olduğu için bence en iyi program en iyi kullandığın programdır. Sonuçta bizler hiçbirimiz albümlerde mastering yapmıyoruz. Aslında birde takıldığım bir konu var bu mastering lafında. Pek çoğumuzun şarkının master olarak dediği iş mixin dengelenmesi diyebiliriz belki. Mastering şarkılar arasında oluşturulan dengi ve ses rengidir ki bu öyle üç beş plug in biraz da compressor, equalizer ayarı bilmekle yapılacak gibi basit bir olay değil bence. O yüzden önemli olan iyi enstruman çalmak, doğru kaydetmek ve sesleri iyi dengelemektir. Gerisi en azından beni aşar.

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=eser karaca;27957]merhabalar "iki iyi tanıyan arkadaşın" seyit beyle yüz yüze bir görüşmemiz bugüne kadar olmamıştır dolayısıyla üst seviye bir yakın arkadaşlık durumumuz hiç olmadı. Yalnızca uzun süre telefon görüşmelerimiz ve yazışmalarımız vardı, bu yıl ocak da kendisinde 1 yıl izin aldım ve 1 yıl müziklerime odaklanmalıyım ve 20 adet müzik üretmeliyim diye kendisinden izin aldım, o tarihten itibaren 5-6 aydır telefonlaşmadık.[/QUOTE]

izin?:):):)

Eser burayı da sil bence.

En son Seyit ÖZTÜRK tarafından 15 May 2015, 05:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

...........

En son Seyit ÖZTÜRK tarafından 15 May 2015, 11:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

.............

En son Seyit ÖZTÜRK tarafından 15 May 2015, 11:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Bu muhabbet yeteri kadar uzamadı mı ?...Forum yapı itibarı ile genelde birbirini tanıyan insanlar tarafından bir aile havası içinde kullanılıyor..Bu nedenle huzur katsayımızda had safhada..Bu huzur ortamı ufak tefek atışmalar dışında hiç bozulmadı..Bozulmasınıda istemiyoruz açıkcası..

O nedenle rica ediyorum şahsi tartışmalar ö.m sistemi üzerinden devam etsin..Bu başlık olması gerektiği şekilde kalsın..Çünkü bu atışmanın sonu gelmez..Bir kişi birşey söyler, diğeri ona cevap verir ve uzar gider..
Bu atışma şahsi meselelerden uzak, bilgiye dayalı bir atışma olsaydı eyvallah, ama artık işin boyutu farklı yerlere geldi..Üsluplar saygı sınırını aşıyor yavaştan..
Çok çabalayarak yarattığımız aile ortamı ve huzurun bozulmasını forum olarak istemiyoruz..

Rica ediyorum arkadaşlar..

En son Bestematik tarafından 15 May 2015, 09:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Xtansion;27972]Bu muhabbet yeteri kadar uzamadı mı ?...Forum yapı itibarı ile genelde birbirini tanıyan insanlar tarafından bir aile havası içinde kullanılıyor..Bu nedenle huzur katsayımızda had safhada..Bu huzur ortamı ufak tefek atışmalar dışında hiç bozulmadı..Bozulmasınıda istemiyoruz açıkcası..

O nedenle rica ediyorum şahsi tartışmalar ö.m sistemi üzerinden devam etsin..Bu başlık olması gerektiği şekilde kalsın..Çünkü bu atışmanın sonu gelmez..Bir kişi birşey söyler, diğeri ona cevap verir ve uzar gider..
Bu atışma şahsi meselelerden uzak, bilgiye dayalı bir atışma olsaydı eyvallah, ama artık işin boyutu farklı yerlere geldi..Üsluplar saygı sınırını aşıyor yavaştan..
Çok çabalayarak yarattığımız aile ortamı ve huzurun bozulmasını forum olarak istemiyoruz..

Rica ediyorum arkadaşlar..[/QUOTE]

Haklısınız.

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Eser Hocam ;

Samplitude da solo safe var mı ? Yani buss kanallarına routing yapıldıklarında kanalları, protools üzerindeki bu önceli safe işlemini yapabiliyormuyuz ?

“Samplitude Pro-Sequoia” sayfasına dön