Dynaudio BM5A vs Focal Alpha 65

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Bestematik »

[QUOTE=ugur86;29967]Hocam jbl'i ben bi sınıflandırmaya koyamıyorum, fiyat olarak yamaha hs, focal alpha, adam F serilene yakın olmasına rağmen soundu hiç de bu sınıfta değil, bizzat bm6a ile beraber kullanıyorum, sizce de bu kadar takıntılı biri olarak arada abartılı farklar görsem şu ana kadar değiştirmezmiydim ? bazı mixlerimi evde bitirip studyoya götürüyorum , orda bir de dynaudio ve mixcube'lerle dinliyorum, bugüne kadar ya şu ayrıntıyı kaçımışım, şu farklı geliyor diyeceğim bir nokta olmadı. Berk hocam dynaudio'nun soundunu zaten bizzat dinledin ve akustik müziğe ne kadar uygun, canlı monitörler olduğunu teyit ettin, jbl'de de benzer şekilde bir berraklık, netlik, müzikal ve yumuşak bir duyum var. İlginç bir şekilde flat ama kesinlikle mat ve sevimsiz tınlamıyor hiçbir şey, uzun yıllar zevkle kullanacağımdan çok eminim...[/QUOTE]

Şimdi Uğur hocam mantıken, fiyat aralığında ve standartlara bakarak JBL ve Genelec aynı sınıfın monitörleri değil ya..Tamam sen iyi diyorsan mutlaka iyidir ama Şimdi hiç bir yerde Genelec vs JBL karşılaştırması sağlıklı yapılamaz..

Ha fiyat performans oranı çok iyi olan bir ürün olabilir..Ama Genelec olamaz bana göre..Tamam sen değiştirmemiş olabilirsin, ama ona bakarsan babyface dende çok daha iyi kartlar var ama sen onuda değiştirmiyorsun..Sen ekipmanlarına büyük bir aşkla bağlısın :)..
Uğur hocam bu arada Samsun daki vatandaş hala aramadığını söyledi..Onunla ilgilenirsen sevinirim..Ses kartım yok elimde..

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=Xtansion;29968]Şimdi Uğur hocam mantıken, fiyat aralığında ve standartlara bakarak JBL ve Genelec aynı sınıfın monitörleri değil ya..Tamam sen iyi diyorsan mutlaka iyidir ama Şimdi hiç bir yerde Genelec vs JBL karşılaştırması sağlıklı yapılamaz..

Ha fiyat performans oranı çok iyi olan bir ürün olabilir..Ama Genelec olamaz bana göre..Tamam sen değiştirmemiş olabilirsin, ama ona bakarsan babyface dende çok daha iyi kartlar var ama sen onuda değiştirmiyorsun..Sen ekipmanlarına büyük bir aşkla bağlısın :)..
Uğur hocam bu arada Samsun daki vatandaş hala aramadığını söyledi..Onunla ilgilenirsen sevinirim..Ses kartım yok elimde..[/QUOTE]

Hocam aradım açmadı arkadaş da şimdi döndü hallederiz 1-2 saate. RME Babyface'i de satmayı düşünmüyorum, soundunu beğeniyorsam, hiçbir sorunu sıkıntısı olmadan kart kuzu gibi çalışıp işini yapıyorsa neden değiştireyim ki, küsmez mi sonra bana :) Ben de aslında o kadar sabit ekipman kullanan biri değilim Berk hocam, sadece şu anki listeme kadar çok değiştirdiğimden , artık zevkime uygun, beni mutlu eden bir set up yakaladım ve hiç fantaziye girmiyorum, olay bu aslında :) Kıyaslama yapılamaz diye birşey de yok bence hocam, çalışma zevki vermedikten sonra markası modeli ne olursa olsun gözünüzde olmuyo zaten. Keşke bi imkanınız olsa dinleseniz, hep sahne sistemlerinde görüldüğü için bi ön yargı oluşuyor, ki sahne sistemlerinde de müzikal ve yumuşaklık konusunda jbl'ler favorimdir :) , enstruman enstruman gibi tınlıyor hoparlörde, çok canlı ve duru bi duyumu var, uzun süreyle bile çalışsam beni yormuyor, evdeki dinleme ortamım benzer şekilde 125 hz'lerde boomy'e neden olsa bile artık hangi frekansa ne tepki verdiğine alıştığımdan burda böyle duyulup da başka ortamlarda nasıl duyulacağını kestirebiliyorum. Dynaudio'larla nasıl bu arada aran, seveceğini söylemiştim :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=ugur86;29973]Hocam aradım açmadı arkadaş da şimdi döndü hallederiz 1-2 saate. RME Babyface'i de satmayı düşünmüyorum, soundunu beğeniyorsam, hiçbir sorunu sıkıntısı olmadan kart kuzu gibi çalışıp işini yapıyorsa neden değiştireyim ki, küsmez mi sonra bana :) Ben de aslında o kadar sabit ekipman kullanan biri değilim Berk hocam, sadece şu anki listeme kadar çok değiştirdiğimden , artık zevkime uygun, beni mutlu eden bir set up yakaladım ve hiç fantaziye girmiyorum, olay bu aslında :) Kıyaslama yapılamaz diye birşey de yok bence hocam, çalışma zevki vermedikten sonra markası modeli ne olursa olsun gözünüzde olmuyo zaten. Keşke bi imkanınız olsa dinleseniz, hep sahne sistemlerinde görüldüğü için bi ön yargı oluşuyor, ki sahne sistemlerinde de müzikal ve yumuşaklık konusunda jbl'ler favorimdir :) , enstruman enstruman gibi tınlıyor hoparlörde, çok canlı ve duru bi duyumu var, uzun süreyle bile çalışsam beni yormuyor, evdeki dinleme ortamım benzer şekilde 125 hz'lerde boomy'e neden olsa bile artık hangi frekansa ne tepki verdiğine alıştığımdan burda böyle duyulup da başka ortamlarda nasıl duyulacağını kestirebiliyorum. Dynaudio'larla nasıl bu arada aran, seveceğini söylemiştim :)[/QUOTE]

Dynaudio lar ile aram dün çok iyiydi bugün hiç iyi değil..Çünkü ses kartını sana yolladım, bu nedenle onunla çalışamadığım için bana küstü dynaudio lar :)..Ama çok beğendim..Sıfır sıkıntı..Bazen üst frekanslar, bazı müziklerde kulağıma abartı gelsede kulak alışınca düzelir diye umuyorum..Sonuçta 1 yıldır focal lere alıştı kulak..Sound karakterleri çok farklı..

Aman Uğur hocam Duet 2 yi iyi kontrol edersen sevinirim..Birde arızası falan çıkmasın başımıza..
Bu arada sen sendeki Duet 2 yi yaptırdınmı..Geçenlerde bir sorun var diyordun

İmac İ5 - Apogee Duet 2 - Dynaudio BM5A - SE X1 - Audio Technica ATH-M50 - M-Audio K.eystaion 61 - Yazılımlar : Cubase Pro 8 - Eiosis Air EQ - Dell 23 Ips
Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Berk sonuç olarak Forte mi Duet mi aldın, ben kacırdım...

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=ChordSolo;30000]Berk sonuç olarak Forte mi Duet mi aldın, ben kacırdım...[/QUOTE]

Duet 2 aldım Bahadır hocam..

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

[QUOTE=Xtansion;30003]Duet 2 aldım Bahadır hocam..[/QUOTE]

Hayırlı olsun Berk,
Duet 2
Da sı 123dB ile rakiplerinden ayrılır ve kulaklık amfisi oldukça iyidir.

Soft limiter kayıt esnasında sana 3-5 db daha dinamik aralık sağlar.
75 db kazançlı preamplisi var.Bu sayede diğer rakipleri ile arasını kapatıyor.
Duyum olarak bu kart seni kesmezse hiç başka şeylere bakma;
direk mastering grade seviyesi converter lara gel.

İmac kullandığın için iyi bir seçim olmuş.

Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=Seyit ÖZTÜRK;30006]Hayırlı olsun Berk,
Duet 2
Da sı 123dB ile rakiplerinden ayrılır ve kulaklık amfisi oldukça iyidir.

Soft limiter kayıt esnasında sana 3-5 db daha dinamik aralık sağlar.
75 db kazançlı preamplisi var.Bu sayede diğer rakipleri ile arasını kapatıyor.
Duyum olarak bu kart seni kesmezse hiç başka şeylere bakma;
direk mastering grade seviyesi converter lara gel.

İmac kullandığın için iyi bir seçim olmuş.[/QUOTE]

Teşekkür ederim Seyit hocam. Aslında senle yaptığımız uzun sohbetler sonucunda karar verdim duet 2 almaya. Gerçekten specs leri muhteşem. Memnun kalacağıma eminim.

Q10 cihazımdan gönderildi

Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

[QUOTE=Xtansion;30007]Teşekkür ederim Seyit hocam. Aslında senle yaptığımız uzun sohbetler sonucunda karar verdim duet 2 almaya. Gerçekten specs leri muhteşem. Memnun kalacağıma eminim.

Q10 cihazımdan gönderildi[/QUOTE]

Aslında Apollo Twin solo ya da duo almanı da isterdim.Gerçek thunderbolt bağlantı hızı sayesinde; daw içerisinde yüklü kanallar ve fx lerle birlikte çok düşük buffer ile 32 ya da 64 buffer örneğin;
ve de üzerindeki dsp sayesinde neredeyse sıfır gecikme ile ve de çıtırtısız kayıt alabilirdin.Buffer ayarlarını unutabilirdin.Thomann dan uyguna alabilirdin.

Bazı ses kartlarında thunderbolt bağlantı koysalarda gerçek thunderbolt hızında çalışmıyor.
Solo sunu alsan bile tek dsp ile kayıt esnasında üzerinde gelen pluginlerden kayıta oldukça yetecek kadar hatta daha fazla dsp efekt açabilirdin.

Da olarak ve kulaklık amfisi olarak düşünürsek düet 2 iyi bir seçim.

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

Hayirli olsun berk hocam duet 2 tas gibi kart.

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
Bestematik
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

[QUOTE=gitarist1975;30010]Hayirli olsun berk hocam duet 2 tas gibi kart.[/QUOTE]

Teşekkür ederim İskender hocam. Açıkçası hem mac ile uyumu hemde Dynamic range leri çok iyi olmasından dolayı pişman olunmayacak bir kart.
Birde su mantıkla dusunursenız hiç ucuz bir kart değil. Hatta sympony den bile pahalı. Sympony 16 giriş 16 çıkış hesaplandığında kanal başı 150 dolara geliyor. Duet 2 kanal başı 160 dolar.. çok ilginç :)

Q10 cihazımdan gönderildi

acaluka
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen acaluka »

Hocam amansız bekleyiş başladı. Gördüğüm her yerde Electronic Sound için bu fiyat aralığındaki en ideal monitör olduğu söylenen Focal Alpha 65 'leri çok merak ediyorum. Özellikle Serum ve NI Razor gibi progresif synth lerde nasıl sonuç alınacağını tahmin ediyorum. Cayır cayır gelecek gibi bir his var içimde. Bu arada monitör lerle birlikte ben de şimdilik home stüdyo için ayırdığım bütçenin sonuna geldim. Bu kadar araştırma ve satın alma evresi yeter. Şimdi biraz müzik üretelim (:

Palakash

Mesaj gönderen Palakash »

İyi günler herkese, yeni uyeyim ve adım serkan uzun süredir ses sistemlerine karşı merakım var ve hi-fi ürünlerde bu merakımi sürdürüyorum. Dinleyiciyim müzik yapmıyorum, geçenlerde hi fi dinletisi için gittiğim bir yerde alpha 50 vardı ve sesi hoşuma gitmişti bunun üzerine monitör hop. İle evimde dinleti yapabilirmiyim düşüncesine yöneldim görüşlerinizi merak ediyorum.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=Palakash;31049]İyi günler herkese, yeni uyeyim ve adım serkan uzun süredir ses sistemlerine karşı merakım var ve hi-fi ürünlerde bu merakımi sürdürüyorum. Dinleyiciyim müzik yapmıyorum, geçenlerde hi fi dinletisi için gittiğim bir yerde alpha 50 vardı ve sesi hoşuma gitmişti bunun üzerine monitör hop. İle evimde dinleti yapabilirmiyim düşüncesine yöneldim görüşlerinizi merak ediyorum.[/QUOTE]

Esasında hi-fi işleri ile stüdyo işleri birbirinden farklı şeyler. Daha doğrusu stüdyoda kullanılan ekipmandan beklentiler ile , hi-fi ekipmandan beklentiler arasında farklar bulunmakta. Bence bu iki kullanım şeklinin çakıştığı tek bir düzlem var. O da ; mastering seviyesindeki üst düzey monitörlerin ( örneğin PMC'nin üst kategori monitörleri gibi) , aynı zamanda odyofiller ve üst düzey hi-fi'cılar tarafından kullanılması hali.

Dolayısıyla Alpha-50 gibi standart studio monitörlerinin hi-fi işinde kullanılmasının ne kadar doğru olduğu tartışılabilecek bir husustur. Tabii bu arada hi-fi işinin hangi segmentinde yer aldığınız da , bu tartışma için diğer bir önemli konudur.

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 16 Tem 2015, 16:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Palakash

Ortalama benim gördüğüm 4000 TLLİK bazı sistemlere esdeger ses duydum alpha 65 ten.. mesela merak ettiğim telefon yada giriş Seviyesi ses kartı ile pc ye ve tv ye bağlayarak flac formatlı muziklerimi dinliyecegim multimedia ihtiyaclarımı karşılayacagim.

Palakash

Hocam pmc yi kim kaybet ki biz bulalım. Özellikle Jaz v.b müzikler dinliyorum. Trio tarzı muziklerde entrumanlardan feraget etmeyecek ve sesler birbirine karışmayacak. Alpha 65 piyanoda başarısı hoşuma gitti mesela vokallerde üst ortalar biraz kapalı gibi geldi birde yakın alan diye geçen bu sistemler 3 mt mesefaden nasıl performans verir sahne oluşumu v.b durumlarda. Şimdiden teşekkürler.

“Referans Monitörleri” sayfasına dön