İsa one preampımı doğru kullanıyor muyum ?

siyahitin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Has thanked: 3 time

Mesaj gönderen siyahitin »

Merhaba, iyi geceler herkese.
Bende roland quad capture ses kartı var.
Bu ses kartının öndeki 1 nolu giriş, hem preamp hemde Hiz girişi bir switch vasıtasıyla hiz veya preamp moduna dönüşebiliyor.
Fakat bende ayrıca Focusrite İsa one Preamp var,ben bu preampın Dibox(hiz) girişinden gitar girip Line outundan çıkıyorum
Şimdi sorum şu : Ben isa one'ın Line outundan çıktığıma göre Line in bir cihaza girmem lazım ki,çıkan saf sesim başka cihazların karakterine bürünmesin.
Roland kartımda line in girişi olduğu görmüyorum,kullanma klavuzun da da yazmıyor,.Bu ses kartında line in varmı ? Yoksa; bu aletin preamp katını işin içine katmadan İsa 'mın çıkışını DAW'a nasıl yollarım.

prodipe pro 5 / roland quad capture 55 / isa one preamp /rode nt 1-A / CUBASE 5 / Fender/ planet waves kablo[/I[MENTION][/MENTION]]
BoraUslusoy
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Mesaj gönderen BoraUslusoy »

Rolnad uzerindeki jak girisinden girip Hi-Z'yi devre disi biraktigin zaman line input oluyor. Bu sekilde bagalayacaksin.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

kartı kullanmadığım için sadece görselden yorum yapabiliyorum, input 2'de hiZ yazmadığı için devre dışı bırakılıp-bırakılamama durumunu hiç riske atmamak adına bence input 2'ye çivi jack ile line in bağlantı yapın.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

BoraUslusoy
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Ugur'un dediği de mantıklı.
Bu arada ses kartının arka panelinde hiZ devreden çıkarılabiliyor.

By OK

Mesaj gönderen By OK »

Yalnız arkadaşlar,ben cihazın kullanma klavuzunu okudum,soruyu buraya açmasınıda ben istedim Emreden,şöyleki Kullanma klavuzuna göre gidersek, öndeki 2 giriş preamp girişi ve sadece 1 nolu kanal Hiz olarak on off edilebiliyor,kullanma klavuzuna göre gidersek,Hiz'yi off yaptığımızda 2 kanalda preamp olarak çalışacaktır yazıyor.Yani inş Bora hocamızın dediği gibi Line oluyordur.Biz bu preamp katının sevimsiz soğuk tonundan dolayı preamp katından geçirmek istemiyoruz sinyali,zaten Capture Quad'ın ''AD'' sinden mecburen geçiyor bari dedik preamp katından geçmesin, direk İsa onedan +4dbu balanslı line çıkıp direk Daw'a (cubase) göndermek istiyoruz.Birde şöyle bir sorun var Preampın 1.ci kanalından Hiz kapalıyken girince İsa one'un bütün gainleri,outları minimum düzeydeyken bile giriş 0 dbleri görüyor haliyle birazcık yüklenince bile clipe girebiliyor,buda gösteriyorki o giriş hala ''LINE'' değil veya Hadi diyeceksinizki İSA oneun XLR çıkılı +4dbu gönderiyor sizin uadın girişi -10 line balanssız veya +4dbu balanslı girişe sahip desek bile (emrenin kullandığı 2 veya 3 yollu kabloya göre buda şimdilik bellli değil) şuan yine volume seviyesi -16-20 lerde olması gerekmezmi ( zira tüm giriş ve çıkışların balanslı olduğu yazıyor yine kullanma klavuzunda )

saat 7 yönünde bir kazanç (gain) ayarıyla Sıfır (0 dbfs) peak vuran bir INPUT hiç görmedim.Hepiniz çok iyi bilirsinizki doğru düzgün bir kayıt için -16 dbfs lerde kayda başlamak gerekirki trackın belirli sinyal işlemcilerlden geçtikten sonra hem trackingte hemde mixingde bize headroom kalsın ! biz bunu sağlayamadığımız için haliyle sinyali mixtede rahat işleyemiyoruz,yer yer clipe giriyoruz ve Gain kaybettirmeye çalışıyoruz cubase'in sürgüsünün üstündeki bölümden.

Şöyle bir ayardan bahsediyoruz. https://encrypted-tbn1.gstatic.com/imag ... v2xWslxZrr Bu şekildeyken isa ona cubase'İn inputu 0 dbfs peak civarı vurması bence bir yerlerde sorun olduğunu gösteriyor öyle değilmi ?

En son By OK tarafından 08 Şub 2016, 02:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Signature by OK :cool:
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

Resim

Arka paneldeki +48 ve Hi-Z switchleri of durumunda,ön paneldeki sens (gain) knopları of durumundayken line seviyesinde (0 db), line input girişiniz olur. Tabi ses kartının ara yüzünden +4 ya da -10 gibi line seviyesi ayarları varsa gerekli ayarları yapmanız gerekli.

Aşağıdaki fotoğrafta isa nın ön panelinde bulunan gain ve trim knopları ile özellikle gain knobu ile -20 den +10 a kadar line giriş ve dolayısı ile çıkış sinyalini ayarlayabilirsiniz. Keşke cihaz üzerinde leveler knop ya da limiter olsaydı.
Resim

Ön panelde bulunan analog VU metre ve yine ön panelin sağ üst tarafında bulunan led lambalar ile seviye gösteren peak meter ın kalibresi bozulmuş olabilir. Ses kartı ya da converter giriş seviyesi ile eşleşmeyen durumlarda;

Resim

Arka panelde bulunan vu meter ve Peak meter calibrasyon knobu ile ayarlamalar yapabilirsiniz.

Yine de ses kartınız peak yapıyorsa ses kartınızın dinamik aralığı isa one a az geliyordur. Özellikle anlık tepkilerde geçici peak seviyelerinde isa one anında yanıt verir ve ses kartına gönderir. Dinamik aralığı 105 db olan ile 120 db olan arasında 15 db lik fark olur.
Peak yapmamak için line giriş seviyenizi düşük tutmak zorunda kalırsınız.

Ses kartı üzerindeki dijital prelerl ile harici preler arasındaki önemli farklardan bir tanesi de geçici - (transient) tepkileri, her hangi bir yorum yapmadan ya da baskılamadan olması gereken dinamik cevapla vermesidir. Ses kartları üzerindeki preler genellikle ses kartının ad ünitesi ile uyumlu olurlar.

En son Seyit ÖZTÜRK tarafından 08 Şub 2016, 10:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
siyahitin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Ben bu durumdan dolayı aslında yeni bir ses kartına geçmek istiyorum. Roland 104 db çünkü dediğin gibi yetmiyor bence de headroom durumu. İsa one ı kullanacağım için preamp olarak Rme babyface proya o kadar para vermeye değer mi ya da daha farklı seçenekler ne olabilir sizce ?

prodipe pro 5 / roland quad capture 55 / isa one preamp /rode nt 1-A / CUBASE 5 / Fender/ planet waves kablo[/I[MENTION][/MENTION]]
gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

[QUOTE=siyahitin;36336]Ben bu durumdan dolayı aslında yeni bir ses kartına geçmek istiyorum. Roland 104 db çünkü dediğin gibi yetmiyor bence de headroom durumu. İsa one ı kullanacağım için preamp olarak Rme babyface proya o kadar para vermeye değer mi ya da daha farklı seçenekler ne olabilir sizce ?[/QUOTE]

Bence sorun başka bir şey olmalı bendeki spl preamp ı impact twin le kullanırken hiç böyle bir sorun yaşamadım. Roland la da kullanabiliyor olmanız lazım.

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
siyahitin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Sorun şu ki;isa one ' ın tüm ses düğmeleri kapalı sıfırda yani ona rağmen, sesi -16 db ' e düşeremiyorum. Bizde acaba dedik roland 'ın preampı da mı işin içine giriyor çünkü hiZ hep kapalı duruyor. Gitardan kısmak zorunda kalıyorum.

Bir de ayrıca ses kartını da artık değiştirmek istiyorum.:)

gitarist1975
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen gitarist1975 »

[QUOTE=siyahitin;36339]Sorun şu ki;isa one ' ın tüm ses düğmeleri kapalı sıfırda yani ona rağmen, sesi -16 db ' e düşeremiyorum. Bizde acaba dedik roland 'ın preampı da mı işin içine giriyor çünkü hiZ hep kapalı duruyor. Gitardan kısmak zorunda kalıyorum.

Bir de ayrıca ses kartını da artık değiştirmek istiyorum.:)[/QUOTE]

Siz ses kartini degistirin o ayri konu.ama bunu cozelim roland in ses ayari tamamen kapaliykenmi boyle oluyor.

Rme babyface pro-spl mark 2- jz v 12-se z 3300-rode k2-nt5 stereo pair-dynaudio bm5 a
Desktop i7 2600k-32gb ram
Seyit ÖZTÜRK
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 13 time
Been thanked: 21 time

Mesaj gönderen Seyit ÖZTÜRK »

[QUOTE=siyahitin;36339]Sorun şu ki;isa one ' ın tüm ses düğmeleri kapalı sıfırda yani ona rağmen, sesi -16 db ' e düşeremiyorum. [/QUOTE]

Bu durumun headroom ile bir alakası yok. Trim ya da gain seviyesini 15-20 db düşürünce sorun kalmaması lazım. Muhtemelen line giriş ve çıkışlardaki seviye dengesini ayarlayamadınız.

Düşüremediğiniz ses gürültü ise kablolarınızı kontrol edin. Bir yerde mutlaka hata yapıyorsunuz.

İskender in dediği gibi roland la uyum yakalanabilir.

BoraUslusoy
V.I.P
V.I.P
İletişim:

main op'den disi xlr ile cikip erkek trs ile line inputa girilmesi gerekiyor. xlr cikip xlr giriyorsa yine rolandin mic preamp devreye giriyordur.

By OK

Mesaj gönderen By OK »

[QUOTE=BoraUslusoy;36362]main op'den disi xlr ile cikip erkek trs ile line inputa girilmesi gerekiyor. xlr cikip xlr giriyorsa yine rolandin mic preamp devreye giriyordur.[/QUOTE]

Bende bunu demiştim ilk mesajımda.Emrenin mixlerini zaman zaman ben yaparım,onun configurasyonunu biliyorum,hatta team wieverdan bağlanıp kendimde baktım.Aynen Bora abi bence sorun şu Roland quad capture ses kartının LINE girişi yok sandık yada gözden kaçan detay öndeki mic pre gibi XLR gözüken girişlere TS ve TRS girilirse line VEYA XLR girilirse pre katı çalışıyor olabilir.Ayrıca yukardaki Seyit Öztürk arkadaşımızın dediği gibi tüm isa one'a ait kazançmış outmuş,hepsi yerlerde sıfırda seviyeler ve kablo gürültüsü falanda yok gayet güçlü bir gitar sinyali geliyor ve cubase'in in putu çaaaat diye clipe sokuyor.Buda her türlü ispat ediyorki biz hala line inde değiliz isanın main op'tan çıkıp roland'ın in 1 ve in 2 si ikisindede leveller aynı.Şimdi Emre burda Sır kalmış bişeyi bize açıklasın bence :D

Emrecim İsa one'ın main outundan XLR mi çıkıyosun TS jack çıkış TS jackmı giriyosun roland'a HOŞ ISAdan TS VEYA TRS çıkma şansında yok öle bi çıkış yok alette ama Sendden falan TS gönderme şansın var acaba ölemi diye aklımdan geçirdim.( yani balanssız kablo mu kullanıyorsun ) gerçi bununda gürültü düşürme ile ilgisi olan bir konu olduğunu biliyorum,sanırım bizim roland'a balanssız sinyal girmek lazım yani -10dbv İsa'nın main out universal standart +4dbu güçlü sinyal çıkışı veriyor,zaten bildiğim kadarıyla isa one'ın dinamik aralığı 119 veya 120 db olması lazım,rolandın ki ise 104 db haliyle isada -15-20 level peak ile çıkış bile yapsak roland zart diye clipe vuruyor gibi geliyor bana biraz.Birde mic preamp girişinden girince +dbu isa çıkışını Allah allah :) Bora Hocamızın dediği mantıklı geldi XLR çıkış roland XLR'e giriyorsan preamp katı devreye giriyor olabilir ama TS veya TRS girince pre katı devre dıış kalıp line çalışıyor olabilir gıcık oldum emre ses kartına feci gıcık oldum :D abudik gubidik detaylaaaaaar :D

Emrecim elindeki ISA ONE sana yeter rahat rahat, farklı formatlarda çıkışlarada sahip her türlü adda ve ses kartında kullanılır,sen zaten o kartın sevimsiz soğuk kapalı addasından ve preamp katlarından da memnun değilsin, sen bence şöle biraz studio kalitesinde bir ses kartı alki hem adda anlamında,hem preamp kalitesi hemde biraz buffer size gücü anlamında elinde iş görcek bir kart olsun baby face'in de minimal özellikleri var bir müddet sonra alternatif giriş çıkış lazım olsa apışıp kalcaksın,ikinci el bi tane 700 800 tl civarına TC electronic studio konnect 48 veya o civarda bir ses kartı al koy bence,İstesem buraya RME fireface 800 falan al derdim yazmadım,arkadaşım kullanıyor onuda adam 44.1 mixte 1024 buffer size üstüne çıkamıyor,bunun ne kadar bela bişey olduğunu 50 60 kanal mix yapanlar bilebilir.Ama 1000 liralık bir tc elektronic impact twinde bile 4096 buffer size oranlarıyla çalışma imkanı verdiğini biliyormuydunuz ? millet sırf bu iş için bile 2-3 bin tl bayılıp uad 1 2 dsp kartlarına gebe kalıyor 3 sene sonrada 500 liraya satacak adam arıyor,külliyen zarar tabi.İşte bunlarıda düşünmek lazım ses kartı alırken !!! Ben Emrecim sana Studio connect 48 ve remote controller 2.el de olur tavsiye ediyorum,hea bütçemiz eğer home studio dışında bir seviyede olsaydı koy abi oraya bir tane 16 aurora,motu hd 192,mytek 8,benchmark,antelepe audio 32 in out veya bir prism sound orpheus derdim.Tamamen free yığ oraya istediğin soundu veren preampları,kompressörleri bir dolap dolusu outboardı göm derdim ama şuan home studio için bunlar anca Lüx olur.

En son By OK tarafından 09 Şub 2016, 07:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Signature by OK :cool:
siyahitin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=BoraUslusoy;36362]main op'den disi xlr ile cikip erkek trs ile line inputa girilmesi gerekiyor. xlr cikip xlr giriyorsa yine rolandin mic preamp devreye giriyordur.[/QUOTE]

Günaydın Bora bey.Dediğiniz gibi xlrlarla giriş yapıyorum hem isa One ' a hem ses kartına.

BoraUslusoy
V.I.P
V.I.P
İletişim:

[QUOTE=siyahitin;36364]Günaydın Bora bey.Dediğiniz gibi xlrlarla giriş yapıyorum hem isa One ' a hem ses kartına.[/QUOTE]

sana da gunaydin kardesim. isa'dan disi xlr ile cikacaksin, rolanda erkek TRS ile gireceksin. Bu sekilde line inputa girmis olursun ve sorun yasamazsin.

iste bu kablo lazim: http://www.bumashop.net/hosa-1-4-prime- ... n2325.html

“Mikrofon Pre-Amplileri” sayfasına dön