Studio one Grup kanal

mutti159
Yeni Üye
Yeni Üye

Studio one Grup kanal

Mesaj gönderen mutti159 »

Moralim çok bozuldu forum :/ Cubasede çok basit olan grup kanalı açmak studio oneda Nerede ? bulamadım .... Ne akılsa bendeki Add buss gördüm sadece bütün ilgili kanalları sırasıyla alakalı ismi verdiğim busslara yönlendirdim Anavocal mixini bitirdim hop o da ne double buss'ına geçtiğimizde yaptığımız ayar hepsini etkiliyor , reverbi zaten bir türlü ayarlamamıştım tadım kaçmıştı ... Cubase geri mi dönsem :( Tek tek knaalları mixlesem daha iyiydi yemin ederim.Sorun şurada studio one'a yeni başlayan arkadaşa ders çekiyordum 1 buçuk saat sürmüş dersin toplamı. Zamanımız da boşa gitti. Allah aşkına grup kanal nereden açılıyor ?

mutti159
Yeni Üye
Yeni Üye

Studio one Grup kanal

Mesaj gönderen mutti159 »

tamamdır sorun çözülmüştür.İlk olarak aynı gruba atamak istediğimiz kanalları seçiyoruz ardından ctrl +g tuşuyla aynı gruba atıyoruz.Ardından mixerde sağ click yapıp add bus for selected channel seçeneğine basıyoruz :)

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Studio one Grup kanal

Mesaj gönderen ugur86 »

cubase mantık olarak diğer daw'lardan farklılıklar içeriyor, add fx track deyip kanal ekleyebilmek, aynı şekilde yine sağ tıklayıp grup kanal ve klasörlerini ana çalışma bandına eklemek vs. diğer daw'larda aynı mantıkla çalışmıyor. logic'te vs de öyle, send bölümünden boş bir bus'a yönlendirdikten sonra fx kanal açıyor ve buradan çalışmaya devam ediyorsun.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
İletişim:

Studio one Grup kanal

Mesaj gönderen EsbaB »

Mantıken işlemciyi daha az yormak ve kanallara toplu müdahale ile pratik olma imkânı verdiğini bilsemde ben bu grup kanal ve buss olaylarını pek anlamış değilim :( bu konuda bir giriş seviyesi açıklama yapabilirmisiniz?

Ben grup kanal klasörü açıp mesela intro da kullandığım kanalları oraya atarak sadece ortalığın kalabalık görünmemesi ne hizmet etmiş oluyorum

Birde biraz çorba gibi bir anlatım olacak fx kanalı açıp, genel kullandığım pluginleri oraya atıyorum, her kanala aynı efektleri tek tek seçmektense kanala sağ taraftan, stereo out ve oluşturduğum fx ekliyorum ama buradaki ayarlar sabit oluyor her kanalda fx te seçtiğim tüm efektler ön ayarlı geliyor mesela bir kanalda rewerb eksik veya fazla gelmişse müdahale edemiyorum.

En baştan attığım fx kanalına eklediğim pluginlerin ayarlarını değiştirsem bu sefer diğer kanallardaki fx le de değişiyor...

Buss ekleme ve kanal yönlendirme dediğiniz olay da bunun gibimi acaba?

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Studio one Grup kanal

Mesaj gönderen ugur86 »

Grup kanalı mutlaka kullanmaya alışın hocam. mesela davul grubundaki elemanları bir seviyeye getirdik diyelim, sonrasında diğer kanallar da girince headroom'umuz daraldığında, bazı sesleri kısmamız gerekecek peak olmaması için, bu durumda bütün seviyelerin elden geçmesi gerekiyor.

grup kanalın mantığı tam işte burada devreye giriyor. yine davul grubunu örnek verirsek her bir elemanı 1'er db kıstığınızda genel dengenin aynı olmadığını görürsünüz, çünkü bu işlem oransal değil. kick'i -10 db'den -9'a getirmekle snare'i -5'ten -6'ya getirmek aynı değil. grup kanalına yönlendirilmiş bir davul grubunun genel seviyesini kıstığınızda işte bu oransal eşitliği koruyarak bir azaltma yapmış oluyorsunuz, dengeyi tekrar yapmaya gerek kalmaksızın seviye ayarlamak için en akılcı çözüm budur.

diğer bir konu ise, kanallarınızı siz tek tek efektlendirin hocam grup kanalından bağımsız düşünün bu işlemi. compressor özellikle önce kanalın kendisinden biraz sıkıştırmak, sonra hafif bir gain reduction alarak grup kanalında sıkıştırmak, en son mastering'te tekrar sıkıştırmak için böyle yapıyoruz, öbür türlü direk mastering'te limiter'a abanmanız gerekir ki hiç natural sonuçlar vermez...

grup kanalı ile klasör farklı yalnız, klasör işlemi sizin de dediğiniz gibi derleyip toparlama için lazım, ben de solo enstruman, vokal, akompanya ve davul-bass şeklinde klasör oluşturuyorum, düzen hastası bir insanım :)

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
İletişim:

Studio one Grup kanal

Mesaj gönderen EsbaB »

Konuyu Biraz daha açıp, biraz da buss tan bahsedebilirmisiniz hocam?

Buss açıp yönlendirmeden falan bahsedilince kafamda binbir konfigürasyon hayali geçiyor; "Acaba hangisi diye"

En son EsbaB tarafından 05 Haz 2016, 13:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Studio one Grup kanal

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=EsbaB;39107]Konuyu Biraz daha açıp, biraz da buss tan bahsedebilirmisiniz hocam?

Buss açıp yönlendirmeden falan bahsedilince kafamda binbir konfigürasyon hayali geçiyor; "Acaba hangisi diye"[/QUOTE]

Hocam sana çok kısa bir açıklama yapayım o zaman :)

Grup kanalı = BUS
:)

Aralarında bir fark yok ki... Bu olayı şöyle düşün hocam. Google map'tan bir şehrin haritasına bakıyorsun gibi düşün. Orada ara sokaklar, caddeler ve en büyük bulvar var diyelim. Heh şimdi:

Ara sokaklar: Senin projendeki her bir kanal
Caddeler: Grup kanalların olabilir mesela
En büyük bulvar: Stereo Out

Bu arada trafiğin her zaman küçükten büyüğe doğru aktığını varsayıyoruz bu şehirde. Yani caddeden sokağa giriş yasak, sadece sokaktan caddeye gidebiliyorsun :)

Şimdi sen bu trafik akışında, benzer özellik taşıyan sokaklardaki trafiği direkt olarak ana bulvara çıkarmak yerine, onlara bir takım işlemler uygulamak için önce belirli caddelere yönlendiriyorsun. Bu caddeler senin BUS'ların. BUS'a yönlendirme işini isimlendirme yapıp Cubase'de Grup kanalları olarak adlandırıyorsun. Arada hiçbir fark yok :D

Pro Tools'ta çoğunlukla BUS olarak geçiyor, Cubase'de de Grup kanal. İşlev olarak ikisi de aynı.

Saygılar,
Tezcan

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Studio one Grup kanal

Mesaj gönderen ugur86 »

Aslında kullanım senaryosuna göre konuşursak daha doğru olur. Bus dediğimiz bir sinyal taşıyıcı birim, bir durak noktası gibidir,

Aux tipi kullanımda; birden fazla dinamik işlemci, efekt plugin'ini tanımlayıp, ıslatmak istediğiniz kanalları burada oluşturduğumuz kanal şeridinden geçirerek master out'a bir kopyasını göndeririz, master out'ta hem kanalın ham hali, hem de ıslatılmış hali duyulur, aradaki dengeyi de send'ten gönderdiğimiz parametre ile ayarlarız, bu işlev send ile fx kullanımı tercihinde geçerli.

Resim

Grup kanalı kullanımı; bu durumda kanalların send'lerinden değil de, doğrudan output'larını (oluşturacağımız ya da var olan) bir bus'a gönderme yaparak ayarlarız. bu durumda grup kanalında yaptığımız seviyelendirmeler, efektlendirmeler barındırdığı kanalların master out'a giden kopyasını değil doğrudan kendisini etkiler.

“Studio One” sayfasına dön