side chain ve paralel compression cubase için yardım

baha3535
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen baha3535 »

selamlar arkadaşlar sidechain ve paralel kompressör nedir? ve cubasede nasıl yapılır bilen varmı ?ben cubasede sidechain ve paralel compressörü yapamadım türkçe video çekmişler onunla ilgili ama oda protoolsta anlatıyor cubasede bu tekniği nasıl yapacaz birisi bana anlatabilirmi acaba ?:)

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Paralel kompresyon davul kanalında yapılır. Önce davul kanalını audio dosyasına çevirin, bu projede bir kanal olarak dursun. Sonra bu kanalı dublicate ile çoğaltın. Cubase de bir grup kanalı açın, buna da örnek olarak toplam Davul kanalı diyebilirsiniz. Her iki davul kanalını bu gruba gönderin (routing)
İlk davul kanalınıza çok abartılı olmayan he hoşunuza gidecek bir eq uygulayın, aslında bu şartta değil.
Sonra ikinci kopyaladığınız kanala insert olarak Bir kompresör koyup bunun treshold, kompresyon ayarlarını abartarak ayarlayın. Atak ve releaise zamanları da çok kısa sürelerde olsun.
Grup kanalına yönlendirilmiş bu iki kanalı peak vurmayacak şekilde istenilen sert sesleri bulana kadar kulakla ayar yapın.
Aslında bu iş tüm daw larda mantık olarak aynıdır, ama hepsinin bus yapısı farklı olduğu için kafa karıştırır. Cubase deki grup kanalı, PT deki bus kanalıdır mesela.

Sidechain ise bass vurduğunda kick in sesini biraz düşürmek için kullanılır. Bu işlem için sidechain özelliğini destekleyen bir kompressörünüz olmalı ve kick kanalınızın da ayrı bir kanal olması gerekli. Bass kanalına insert olarak bu kompresörü uygulayın, ayarlarını yapın, sidechain fonksiyonu için bir buton, menü vardır, oradan kick i seçin. Bundan sonrası ayar, zevk, tasarım işi..

baha3535
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=enym;43268]Paralel kompresyon davul kanalında yapılır. Önce davul kanalını audio dosyasına çevirin, bu projede bir kanal olarak dursun. Sonra bu kanalı dublicate ile çoğaltın. Cubase de bir grup kanalı açın, buna da örnek olarak toplam Davul kanalı diyebilirsiniz. Her iki davul kanalını bu gruba gönderin (routing)
İlk davul kanalınıza çok abartılı olmayan he hoşunuza gidecek bir eq uygulayın, aslında bu şartta değil.
Sonra ikinci kopyaladığınız kanala insert olarak Bir kompresör koyup bunun treshold, kompresyon ayarlarını abartarak ayarlayın. Atak ve releaise zamanları da çok kısa sürelerde olsun.
Grup kanalına yönlendirilmiş bu iki kanalı peak vurmayacak şekilde istenilen sert sesleri bulana kadar kulakla ayar yapın.
Aslında bu iş tüm daw larda mantık olarak aynıdır, ama hepsinin bus yapısı farklı olduğu için kafa karıştırır. Cubase deki grup kanalı, PT deki bus kanalıdır mesela.

Sidechain ise bass vurduğunda kick in sesini biraz düşürmek için kullanılır. Bu işlem için sidechain özelliğini destekleyen bir kompressörünüz olmalı ve kick kanalınızın da ayrı bir kanal olması gerekli. Bass kanalına insert olarak bu kompresörü uygulayın, ayarlarını yapın, sidechain fonksiyonu için bir buton, menü vardır, oradan kick i seçin. Bundan sonrası ayar, zevk, tasarım işi..[/QUOTE]

sidechaini anladımda paraleli tam olarak anlayamadım mesela demişsiniz; grup kanalını peak yapmıyacak şekilde ayarlayın demişsiniz ya davulu duble aldığım zaman onların ikisinide grup kanalına gönderdiğim zaman neden herhangi kopyaladığım kanala compressör uyguluyorum bunun mantığı nedir ?

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen enym »

Duble aldığınız kanala uyguladığınız kompressor, sadece punç ı arttırmak için . Her iki davul kanalını da gruba gönderdikten sonra duble ve kompressörlü kanalı önce sıfırlayıp sonra yavaş yavaş açarak efekti duyduğunuz yerde bırakın. Sonra mix de grup kanalı ile genel davul seviyesini ayarlarsınız.

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Paralel compressor kullanmak için illaki kanalı çoğaltmak şart değil, yeni nesil compressor pluginlerinde mix knob'u var, compressor'ü fazla basacak 6-7 db gain reduction verecek şekilde ayarlayıp buradaki mix butonundan istediğiniz kıvamı alana kadar karışım yapma şansınız mevcut, kanala renk ve sustain katmak adına yaygın kullabılan bir yöntemdir.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

baha3535
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=enym;43277]Duble aldığınız kanala uyguladığınız kompressor, sadece punç ı arttırmak için . Her iki davul kanalını da gruba gönderdikten sonra duble ve kompressörlü kanalı önce sıfırlayıp sonra yavaş yavaş açarak efekti duyduğunuz yerde bırakın. Sonra mix de grup kanalı ile genel davul seviyesini ayarlarsınız.[/QUOTE]

bu sizin sölediğiniz paralel kompresör değilmi ? anladım şimdi burda amaç baterinin punçını ayarlamak öle bir etki yaratmak peki kopya ettiğimiz kanala uygulanan kompresörü send kısmındanmı yavaş yavaş açıyoruz yoksa inserttenmi compress ediyoruz ? çünkü neden soruyorum sidechain kompresörde send kısmından gönderiliyor o yüzden

baha3535
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=ugur86;43280]Paralel compressor kullanmak için illaki kanalı çoğaltmak şart değil, yeni nesil compressor pluginlerinde mix knob'u var, compressor'ü fazla basacak 6-7 db gain reduction verecek şekilde ayarlayıp buradaki mix butonundan istediğiniz kıvamı alana kadar karışım yapma şansınız mevcut, kanala renk ve sustain katmak adına yaygın kullabılan bir yöntemdir.[/QUOTE]

ben mix knoblu bir compressörle şuana kadar karşılaşmadım ama normal kompresörlerde bu senin dediğin olayı kopyalamadan yapamazmıyız ?

ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

[QUOTE=baha3535;43282]ben mix knoblu bir compressörle şuana kadar karşılaşmadım ama normal kompresörlerde bu senin dediğin olayı kopyalamadan yapamazmıyız ?[/QUOTE]

Slate digital'in pluginlerini tavsiye ederim, onlarda hem mix knob'u var hem de çok kalite pluginlerdir

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

baha3535
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

[QUOTE=ugur86;43283]Slate digital'in pluginlerini tavsiye ederim, onlarda hem mix knob'u var hem de çok kalite pluginlerdir[/QUOTE]

tamam onları indiricem bu arada ;)

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

Mixyap Youtube kanalında sidechain mantığı oldukça güzel anlatılmış. Zaman zaman mixyap'ın işlerini eleştirsem de, bu konuda güzel iş çıkarmış şimdi hakkını vermek lazım.

Olayın mantığını anladıktan sonra yabancı dilde yapılan şeyleri de takip ederseniz anlarsınız zaten. Youtube'de "cubase sidechain" diye aratırsanız birçok video çıkıyor.

Önce mixyap'ı izleyin, sonra bahsettiğim Youtube aramasındaki örnekleri inceleyin, dil farklı olsa da izleyince anlayacaksınız.

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/

“Mix” sayfasına dön