Dışardan Gelen Sesi Engellemek

Home Studiolarda Kullandığımız Ekipman ve Software Hakkında Herşey...

abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen abdullahatalan »

Abiler merhaba.Aklıma 1 soru takıldı.Hep oda içindeki ses düzenlemesini konuşuyoruz benim merak edip yapmak istediğim, Dışardan gelen sesi nasıl engelleriz? Buna Yalıtım Nasıl yaparız?

Mesela sokakta çocuklar oyun oynuyor, bazen kendilerini çok kaptırıp yüksek sesle oynuyolar haliyle pencereler kapalı dahi olsa içeri çok ses geliyor, Veya yoldan hızla geçen bir araba, motor bunlarda kayıt esnasında geçerse kaydı çöp ediyor.Bunlardan kurtulmak için oda içinde kayıt odası mı yapmak lazım? Mümkün olduğunca yola en uzak duvarda konumlandım ama genede seslerden kurtulması zor.Teşekkür ederim

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc
EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

Baya masraflı bir ihtiyaç :(

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

[QUOTE=EsbaB;44443]Baya masraflı bir ihtiyaç :(

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE]

Nasıl, neler yapılacağını öğrenmek istiyorum abi yapmasak da bilelim :P

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc
EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Portable vocalboot

Mesaj gönderen EsbaB »

komple evi veya odayı yalıtmak ciddi bir masraf ama şöyle bir alternatifi daha pratik bulsamda tedarik etmesi hem maddi hemde ulaşılabilirlik açısından bana zor geliyor.

https://tr.pinterest.com/Belle1238/studiobricks-soundproof-booth/

Resim

Resim

Resim

Kendimiz yapsak kablolama, havalandırma ve ısıtma/soğutma çözümleri baş ağrıtıyor ve onlardaki gibi orjinal iş çıkarılamıyor malesef :(
Güzelim ülkemizde tedarik etmekte zor ( ithal ürün prosedürü ve maliyeti açısından) yaptırmak ta zor ( istenilen işçilik kalitesi açısından )

Dikdörtgen bir çereve yaptıracaksın asmak için ihtiyacın olan aparatları istediğin çakmıyorlar öyle olurmu, şöyle olması lazım vs yaw kardeşim sen benim kullanma amacımı biklmiyor ve ilgilendiğim sektörden anlamıyor olabilirsin, ne dediğimi de mi anlamıyorsun? :(

Resim

[video=youtube;3HIQVhV0LhY]https://www.youtube.com/watch?v=3HIQVhV0LhY[/video]

Görsel örnek Eklemede biraz daha abartmış olayım,

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu da işin kaymaklısı olsun, ( Dondurmam gaymaklı :) )

Resim

En son EsbaB tarafından 28 Ağu 2017, 19:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Bende bunu diyecektim celil abi, yüzen oda diyolar galiba buna yada oda içinde oda işte :D Maliyetli ve zahmetli bir iş bende tek seçenek olarak bunu düşündüm tabi odamın yola bakan duvarına sesi emecek şeyler uygulamazsak :D buda bir fikir ama yağmuru güneşi var illaki en en kaliteli şeyde uygulasak orda çürür yıpranır zor bir durum zor

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

Yüzen oda dedikleri tavan taban ve dört duvara değmeyecek şekilde yalıtılip yeniden dört duvar tavan ve taban yapmak diyelim :) bu da nasıl tasvir etmek de :(

Mevcut hiçbir duvar ile temas etmeyecek yeni bir oda yani... Bu da ciddi masraf ve proje ister.

Vocalboot veya recordboot denilen şey daha pratik çözüm olur ama yukarıda dediğim gibi o da kolay değil, kendimiz yapacaksak kablolama, havalandırma ve iklimlendirme ciddi problem.

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=abdullahatalan;44441]Abiler merhaba.Aklıma 1 soru takıldı.Hep oda içindeki ses düzenlemesini konuşuyoruz benim merak edip yapmak istediğim, Dışardan gelen sesi nasıl engelleriz? Buna Yalıtım Nasıl yaparız?

Mesela sokakta çocuklar oyun oynuyor, bazen kendilerini çok kaptırıp yüksek sesle oynuyolar haliyle pencereler kapalı dahi olsa içeri çok ses geliyor, Veya yoldan hızla geçen bir araba, motor bunlarda kayıt esnasında geçerse kaydı çöp ediyor.Bunlardan kurtulmak için oda içinde kayıt odası mı yapmak lazım? Mümkün olduğunca yola en uzak duvarda konumlandım ama genede seslerden kurtulması zor.Teşekkür ederim[/QUOTE]

Abdullah ,

Dışarıdan iç mekanlara en fazla ses transferi pencerelerden oluyor. Senin pencerelerin nasıl bilmiyorum ancak pencerelerde ses izolasyonunun en kestirme ve nispeten ekonomik çözümü ; sistemi doğru seçilmiş pvc pencere yaptırmak.

Yalnız burada 3 contalı pvc doğrama sistemlerini seçmek çok önemli. Çünkü 2 contalı sistemler bu konuda yeterince performanslı değil. Ayrıca doğramada kullanılan bu contaların pvc değil , epdm olması gerekli. Çünkü pvc contalar bir süre sonra etkinliğini yitiriyor. Günümüzde bir çok imalatçı ucuz olduğu için pvc conta kullanıyor.

Örneğin linkini verdiğim Pimapen Nirvana serisi bu iş için uygun. Tabii aynı özelliklere sahip başka markalar da olabilir.

http://www.pimapen.com.tr/pvc-pencere-v ... ri/nirvana

Bu şekilde sistemi doğru seçilmiş bir doğrama yaptırdıktan sonra ikinci ve daha önemli adım ; bu pencerenin camını doğru seçmek. Şişe Cam'ın bu amaçla ürettiği "Akustik Lamine Cam " denilen gürültü kontrol camları var. Bu camları pencereye takılacak ısıcam kombinasyonunda kullanarak ses izolasyonunda önemli bir aşama kaydetmek mümkün.

http://www.sisecamduzcam.com/tr/faaliye ... lamine-cam

Önerdiğim bu çözüm hiç bir zaman ( özellikle gündüz saatlerinde ) %100 ses izolasyonu sağlamaz. Ancak nispeten daha sakin olan gece saatlerinde ciddi ölçüde etkili olacağını düşünüyorum. Bu çözümün yüzer oda alternatifine göre en önemli avantajı daha ekonomik olması. Dolayısıyla senin burada bir fayda/maliyet analizi yapman lazım.

Yani şu tür bir analiz yapacaksın ( rakamları uyduruyorum ) :

a-) Doğrama ve cama 2500.-TL harcayıp 10 dB'lik izolasyon değerine mi sahip olayım ?

b-) Yoksa iş görecek bir yüzer odaya 10000.-TL harcayıp 15-20 dB'lik bir izolasyon değerine mi sahip olayım ?

Bütün olay bu...

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 29 Ağu 2017, 00:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;44469]Abdullah ,

Dışarıdan iç mekanlara en fazla ses transferi pencerelerden oluyor. Senin pencerelerin nasıl bilmiyorum ancak pencerelerde ses izolasyonunun en kestirme ve nispeten ekonomik çözümü ; sistemi doğru seçilmiş pvc pencere yaptırmak.

Yalnız burada 3 contalı pvc doğrama sistemlerini seçmek çok önemli. Çünkü 2 contalı sistemler bu konuda yeterince performanslı değil. Ayrıca doğramada kullanılan bu contaların pvc değil , epdm olması gerekli. Çünkü pvc contalar bir süre sonra etkinliğini yitiriyor. Günümüzde bir çok imalatçı ucuz olduğu için pvc conta kullanıyor.

Örneğin linkini verdiğim Pimapen Nirvana serisi bu iş için uygun. Tabii aynı özelliklere sahip başka markalar da olabilir.

http://www.pimapen.com.tr/pvc-pencere-v ... ri/nirvana

Bu şekilde sistemi doğru seçilmiş bir doğrama yaptırdıktan sonra ikinci ve daha önemli adım ; bu pencerenin camını doğru seçmek. Şişe Cam'ın bu amaçla ürettiği "Akustik Lamine Cam " denilen gürültü kontrol camları var. Bu camları pencereye takılacak ısıcam kombinasyonunda kullanarak ses izolasyonunda önemli bir aşama kaydetmek mümkün.

http://www.sisecamduzcam.com/tr/faaliye ... lamine-cam

Önerdiğim bu çözüm hiç bir zaman ( özellikle gündüz saatlerinde ) %100 ses izolasyonu sağlamaz. Ancak nispeten daha sakin olan gece saatlerinde ciddi ölçüde etkili olacağını düşünüyorum. Bu çözümün yüzer oda alternatifine göre en önemli avantajı daha ekonomik olması. Dolayısıyla senin burada bir fayda/maliyet analizi yapman lazım.

Yani şu tür bir analiz yapacaksın ( rakamları uyduruyorum ) :

a-) Doğrama ve cama 2500.-TL harcayıp 10 dB'lik izolasyon değerine mi sahip olayım ?

b-) Yoksa iş görecek bir yüzer odaya 10000.-TL harcayıp 15-20 dB'lik bir izolasyon değerine mi sahip olayım ?

Bütün olay bu...[/QUOTE]

Abi pencereler 5 sene önce taşındığımızda yapıldığı için artık değiştirme şansım yok :( Ama güzel yerden yakaladın tebrik ederim :) Diğer bir düşüncem ise biraz saçma gelecek ama şimdi ses camdan ve duvarlardan içeri geçiyor ya abi ben camdan geçmesini engellemek adına kalın perde kullansam, birde odamın ses gelen yani sokaktan tarafta olan duvarına da akustik paneller assam duvardan geçen ses o panellere takılıp emilir bir çözüm olur mu

şimdi forumdan bazılarınız apartmanda oturuyordur abi hatta yüksek katlarda felan yukarda olduğunuz için çok şanslısınz size ses gelmiyodur ama bizim ev 1 katlı :D yoldan geçen araba, motorlar da 20 yıllık haliyle bangır bangır ses çıkartıyor :D Düşünüyorum da bu duruma çözüm yok galiba yani yapılabilecek bir çözüm yok olanlarda ulaşılması zor şeyler

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Genel kural olarak izolasyon ; etkenin geldiği tarafa yapılır ki buna pozitif izolasyon denir. Etkenin geldiği yönün aksi istikametine de izolasyon yapılabilir ki buna da negatif izolasyon denilir. Pozitif izolasyon önlemleri negatif izolasyon önlemlerinden her zaman daha etkin sonuçlar doğurur.

Dolayısıyla pencerenin önüne asacağın kalın perde veya evin içerinde duvara asacağın emici panel negatif izolasyon önlemi olarak tabii ki belirli miktarda olumlu etki yaratır ama hep kısıtlı kalır. Dolayısıyla senin için en radikal önlem odandaki pencereyi yukarıda tariflediğim şekilde yeni bir pencere ile değiştirmektir. Ayrıca son yıllarda binalarda ısı yalıtımı amaçlı olarak yapılan mantolama işlemleri ; duvarlardan ses geçişinin engellenmesi konusunda da önemli katkılar yapabiliyor.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
BoraUslusoy
V.I.P
V.I.P
İletişim:

Mesaj gönderen BoraUslusoy »

Abdullah varsa buyuk gardroplarin icine de girebilirsin. Kalici bir cozum degil ama yillardir voaklistlerin enstrumanistlerin kullandigi bir teknik. Saka yapmiyorum.

Orkunn
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Orkunn »

[QUOTE=EsbaB;44461]komple evi veya odayı yalıtmak ciddi bir masraf ama şöyle bir alternatifi daha pratik bulsamda tedarik etmesi hem maddi hemde ulaşılabilirlik açısından bana zor geliyor.

https://tr.pinterest.com/Belle1238/studiobricks-soundproof-booth/

Resim

Resim

Resim

Kendimiz yapsak kablolama, havalandırma ve ısıtma/soğutma çözümleri baş ağrıtıyor ve onlardaki gibi orjinal iş çıkarılamıyor malesef :(
Güzelim ülkemizde tedarik etmekte zor ( ithal ürün prosedürü ve maliyeti açısından) yaptırmak ta zor ( istenilen işçilik kalitesi açısından )

Dikdörtgen bir çereve yaptıracaksın asmak için ihtiyacın olan aparatları istediğin çakmıyorlar öyle olurmu, şöyle olması lazım vs yaw kardeşim sen benim kullanma amacımı biklmiyor ve ilgilendiğim sektörden anlamıyor olabilirsin, ne dediğimi de mi anlamıyorsun? :(

Resim

[video=youtube;3HIQVhV0LhY]https://www.youtube.com/watch?v=3HIQVhV0LhY[/video]

Görsel örnek Eklemede biraz daha abartmış olayım,

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu da işin kaymaklısı olsun, ( Dondurmam gaymaklı :) )

Resim[/QUOTE]

Abi harikasın ikinci görsel bana model oldu. Tam olarak odamın şekline şemalina ve çalışma düzenime uygun bir uygulama olmuş. Şimdi nereden başlayacağımı kararlaştırmam lazım :)
En son Orkunn tarafından 08 Ara 2018, 00:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Cubase 10 Pro / Dell inspiron Ryzen 5 2500u with 8gb ram / Presonus Eris 4.5 / Steinberg ur22

“Ev Stüdyosu Donanım” sayfasına dön