Temel Muzik ve Armoni bilgisi anlatımı

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Sevgili arkadaşlar; Söz verdiğim müziğin nota kısmını ve bir şarkının akorlarını çıkarma olarak hazırladığım kısa ve temel bilgiyi içeren videomu sizinle paylaşıyorum. İlk çektiğim video olduğu için bazı yerlerde tam istediğim mikrofondan gelen ses dengesini ayarlayamadım, mikrofonumda maalesef kötü, çok kısa bazı yerlerde benim mikrofon konuşmamı duyamayabilirsiniz. Alıcılarınızla oynamayın, benim acemiliğimden kaynaklandı. Yazdığım ve anlatacağım bazı konuları es geçmek zorunda kaldım. Bu haliyle bile 1 ( bir ) saatten uzun bir video oldu. O yüzden anlamadığınız veya anlatamadığım yerleri videomun altına yazarsanız sevinirim. Kendinize iyi bakın. İşte Videomun Linki

https://youtu.be/yryyAkWwl2c

Tayfun Kara
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Tayfun Kara »

[QUOTE=Tanerongunyzb;45954]Sevgili arkadaşlar; Söz verdiğim müziğin nota kısmını ve bir şarkının akorlarını çıkarma olarak hazırladığım kısa ve temel bilgiyi içeren videomu sizinle paylaşıyorum. İlk çektiğim video olduğu için bazı yerlerde tam istediğim mikrofondan gelen ses dengesini ayarlayamadım, mikrofonumda maalesef kötü, çok kısa bazı yerlerde benim mikrofon konuşmamı duyamayabilirsiniz. Alıcılarınızla oynamayın, benim acemiliğimden kaynaklandı. Yazdığım ve anlatacağım bazı konuları es geçmek zorunda kaldım. Bu haliyle bile 1 ( bir ) saatten uzun bir video oldu. O yüzden anlamadığınız veya anlatamadığım yerleri videomun altına yazarsanız sevinirim. Kendinize iyi bakın. İşte Videomun Linki

https://youtu.be/yryyAkWwl2c[/QUOTE]Taner hocam sağlık olsun şimdi izlemeye başlıyorum tekrardan teşekkürler

SM-J200H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

Abi emeklerinize sağlık, telefondan ses çok az geliyordu PC başına geçince izlerim dedim şimdi açıyorum.

Kırpmalara rağmen uzun oldu demiştiniz, keşke kırpmadan 2 ders şeklinde olsaymış; sizin için de bütünleşik takip etmek isteyenler için de daha pratik olurdu ( konular peşi sıra gittiği için )

Sanırım Devamı da bizim yorumlara göre şekillenecektir ama temennimizi şimdiden ifade edelim ki DEVAMINI da bekleriz.

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[MENTION=8]Tanerongunyzb[/MENTION]

Taner abi ellerine, emeğine sağlık. Bu konuda elini taşın altına uzattığın için her türlü takdiri hakediyorsun bence.

Eğitim video'su ile ilgili naçizane birkaç eleştirim olacak müsaade edersen:

1- Öncelikle video çok uzun olmuş. Hem senin için kayıt sırasında zorluk yaratır. Hem de takip edenin ilgisinin dağılmaması için biraz daha kısa (mesela 30-40 dk) olsa daha iyi olurmuş. Belki de tüm bu içeriği ayrı başlıklar halinde 20'şer dakikalık bir seri şeklinde hazırlasak çok güzel olabilir.

2- Piano tuşlarını VST üzerinden değil de direkt olarak kendi klavyenden görüntü olarak aktarsan daha güzel olur bence abi, ona ayrı bi kamera lazım tabi :) VST çok uzak kalmış, zor ayırt ediliyor. Tabi onun da güzelliği, bastığın notayı/akoru direkt olarak göstermesi.

3- Spontane anlattığın için bazı yerler özellikle bu işlere yeni başlayanlar için takip etmeyi zorlaştırmış. Bu konuda iyi niyetinden dolayı kaynaklanan bir durum var bence, "hani şundan da bahsedeyim, şunu da anlatayım" derken kafa karıştırıcı olabiliyor bazı şeyler. Bildiğim konular olduğu için ben takip etmekte zorlanmadım ancak dediğim gibi hiç bilmeyenler için karışık gelmiş olabilir.

4- "Şarkının akorlarını bulalım" konusuna girmeden önce akor nedir? Triad nedir? Ne işe yarar? Akor kuruluşu nasıl yapılır vs. anlatılsa daha iyi olur. Sonradan o konuya dönüp anlatmışsın tabi ama biraz daha bu konuda ayrıntıya ihtiyaç var bence.

5- Akor yürüyüşü (chord progression)'da Gam'ın derecesi olan numaralar ile; akor kurarken yarımşar ses olarak saydığımız numaralar birbirine karışabilir. O konuyu netleştirmek lazım. Gamın derecelerinden bahsetmek lazım bence :)

6- Tonik, Sub-dominant, dominant konusu biraz daha irdelenebilir başka bir video'da. Hatta bu pop müziğinde çok kullanılan 1-4-5 akor yürüyüşü ile ilgili ingilizce bir video görmüştüm ve çok beğenmiştim. Aynısının Türkçe versiyonunu çekebiliriz belki de.

7- Akorları tespit ettiğin kısımda bir elinle mikrofonu tuttuğun için, akorların verdiği hissiyat tam olarak yansımamış bence. İki elle çalarak anlatılsa çok daha verimli olabilir. EzKeys ile göstermişsin gerçi ama çalarak göstermek daha etkili oluyor bence.

Bu yorumlarımı ilerideki video'lar için yapıcı yorum olarak algılarsan sevinirim abi. Ben bu konuda kendim olsam alınmayacak birisi olduğum için yorum yapmakta bir sakınca görmüyorum. Belki çekinen arkadaşlar olabilir, onlar adına da bir ses olayım :)))

Son olarak: Bu bilgileri her türlü enstrüman çalan arkadaş kullanabilir. Piyano var diye illa ki piyano çalmak zorunda değilsiniz arkadaşlar, bu konuda gitar üzerinde de kısa bir gösterime ihtiyaç olursa bir video da ben ekleyebilirim. Gitar üzerindeki akor pozisyonlarını ezberlemeye gerek yok, onun da aynı piyanodaki gibi mantığı var. O yüzden gitar çalan arkadaşlar, "benim işime yaramaz" diye düşünmesin.

Tekrardan eline, emeğine sağlık. Bilgi paylaştıkça var. Türkçe kaynak eksikliğinin olduğu bu alanda yaptığın iş takdiri fazlasıyla hakediyor.

Saygılar,
Tezcan

En son tezcankoray tarafından 14 Şub 2018, 16:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Çok haklısın Tezcan, ikinci kamera alıp çalarken gösterme dışında olanları hemen uygulayabilirim, tabi bundan sonraki çektiğim videoda. Aslında telefonla konuştuk ama burada ki arkadaşlarda bilsin istedim. Bu videoyu programı bilmediğim için hiç durmadan çektim, açıkçası yavaş yavaş bu video çekme işini çözüyürum. Şimdi öğrendim ki piano vst.si olarak görülen bölümü büyüterek sadece onu gösterebiliyormuşum. Haklısın bir sonraki videoda sadece piano gözükecek şekilde çekeceğim, arkada cubase gözükmesinin bir manası yok, ama dediğim gibi bu işin başındayım. Tabi insanların seyretmesi en büyük motivem oluyor, seyeredenler anlatamadığım yada anlatımda daha kolay olacağını düşündüğü şekilde yorum yaparlarsa sevinirim. Çünkü öğrenmek öğretmekten daha zor, tekrar teşekkürler yorum yapan ve izleyen tüm arkadaşlara.

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Düzelteyim ÖĞRETMEK ÖĞRENMEKTEN daha zor.

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Mesaj gönderen nacib »

Elinize emeğinize sağlık Taner Bey...

En son nacib tarafından 14 Şub 2018, 22:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Sağolasın abi.

nacib
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 15 time
Been thanked: 28 time
İletişim:

Mesaj gönderen nacib »

Hitap ederken yazım yanlışlığı olmuş. Taner yerine Tamer yazmışım.
Hoş görün için teşekkür ederim kardeşim. Fark edince düzelttim.
Bu arada kanala da abone oldum nice güzel paylaşımlarını bekliyorum.
Kolay gelsin, sevgiler...

En son nacib tarafından 14 Şub 2018, 22:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Güzel bir çalışma olmuş sevgili Taner kardeşim. Bu denli temel bir konuda ; senin gibi çalışkan ve menfaat beklemeksizin insanlara katkı sağlamayı hedef edinmiş bir değerin bu Forum'da mevcudiyeti , Forum'umuz için önemli bir şans. Teşekkürler.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=nacib;45964]Hitap ederken yazım yanlışlığı olmuş. Taner yerine Tamer yazmışım.
Hoş görün için teşekkür ederim kardeşim. Fark edince düzelttim.
Bu arada kanala da abone oldum nice güzel paylaşımlarını bekliyorum.
Kolay gelsin, sevgiler...[/QUOTE]

Sevgili Sabri kardeşim ,

Bu vesile ile ; senin de bu Forum'a olan benzeri katkılarını aynı duygular ile yad etmek benim için bir vazifedir.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Sağolasın abi, şu bl muziğe discreate ve edge gelemedi gitti bir türlü, gelsede şu gudubet mikrofondan kurtulup daha iyi kayıtlar yapsam. ????

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Tanerongunyzb;45967]Sağolasın abi, şu bl muziğe discreate ve edge gelemedi gitti bir türlü, gelsede şu gudubet mikrofondan kurtulup daha iyi kayıtlar yapsam. ????[/QUOTE]

Eli kulağında gelmek üzere. :)

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=tezcankoray;45958]
6- Tonik, Sub-dominant, dominant konusu biraz daha irdelenebilir başka bir video'da. Hatta bu pop müziğinde çok kullanılan 1-4-5 akor yürüyüşü ile ilgili ingilizce bir video görmüştüm ve çok beğenmiştim. Aynısının Türkçe versiyonunu çekebiliriz belki de.
[/QUOTE]

Bahsettiğim video'yu bugün buldum :)

[MENTION=8]Tanerongunyzb[/MENTION]

https://www.youtube.com/watch?v=9b4JjMCTuMg

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Sevgili Arkadaşlar; Tatil, ekipman değişikliği, sıcak ve sıcağa bağlı olarak oluşan tembellik sendromu derken video çekmeyi öğrenemeden bitirmiştim. Tekrar yaz sendromunu attım ve başlangıç olarak bir video çektim. Daha programı kullanmayı beceremediğim için düzeltme yapmak istediğim yerler malesef kaldı. Yavaş yavaş öğrenmeye yeniden başlıyorum, lütfen kusura bakmayın. Bu sefer önceki öğütlerinizi de dinleyerek daha kısa ve anlaşılır olmasına çalıştım. Hedefim bir müzik serisi oluşturmak. Birde öğretmenlik kısmı var tabi, ona da yavaş yavaş ısınıyorum. Affınıza sığınarak, yapıcı eleştirilerinizi, konu ile ilgili anlamadığınız yerleri yazarak katkı sunarsanız mutlu olurum. İyi Seyirler dilerim.

https://www.youtube.com/watch?v=cyJlK1P ... e=youtu.be

En son Tanerongunyzb tarafından 03 Eyl 2018, 13:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Müzik Formları,Armoni ve Orkestrasyon Teknikleri” sayfasına dön