Thomann'daki ürünler için ek vergi meselesi

tosunik

Mesaj gönderen tosunik »

İyi günler. Yakın bir zamanda Thomann'dan ilk kez bir ürün siparişi vereceğim. Daha doğrusu birkaç ürün siparişi vereceğim ve sorun da tam olarak burada başlıyor. Yurtdışındaki alışverişlerde aynı üründen iki tane alırsak devlet ticaret yapıyormuşuz gibi algılayıp ek vergi ödememizi istiyormuş gibi birçok şey okudum. Benim almayı düşündüğüm ürünler jbl lsr 305 ve bir referans kulaklık. Fakat jbl lsr 305 i çift halinde değil tek olarak satıyorlar, dolayısıyla faturada 2x jbl 305 olarak gözükecek. Fakat Birçok insan da bunu çift şekilde alıyor diye tahmin ediyorum. Bir sorun olsa buradan referans monitör alan herkeste bir problem olurdu diye düşündüm. Velhasıl ilk alışverişim olacağı için kafamda böyle bir soru işareti oluştu. Yüzde 18 gümrük vergisine ek olarak herhangi bir şey ödemem gerekecek mi?

Bu da ürünün linki

https://www.thomann.de/intl/tr/jbl_lsr_ ... arch_prv_6

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=tosunik;46291]İyi günler. Yakın bir zamanda Thomann'dan ilk kez bir ürün siparişi vereceğim. Daha doğrusu birkaç ürün siparişi vereceğim ve sorun da tam olarak burada başlıyor. Yurtdışındaki alışverişlerde aynı üründen iki tane alırsak devlet ticaret yapıyormuşuz gibi algılayıp ek vergi ödememizi istiyormuş gibi birçok şey okudum. Benim almayı düşündüğüm ürünler jbl lsr 305 ve bir referans kulaklık. Fakat jbl lsr 305 i çift halinde değil tek olarak satıyorlar, dolayısıyla faturada 2x jbl 305 olarak gözükecek. Fakat Birçok insan da bunu çift şekilde alıyor diye tahmin ediyorum. Bir sorun olsa buradan referans monitör alan herkeste bir problem olurdu diye düşündüm. Velhasıl ilk alışverişim olacağı için kafamda böyle bir soru işareti oluştu. Yüzde 18 gümrük vergisine ek olarak herhangi bir şey ödemem gerekecek mi?

Bu da ürünün linki

https://www.thomann.de/intl/tr/jbl_lsr_ ... arch_prv_6[/QUOTE]

Daha önce forumdan da bazı arkadaşlar referans monitörü çift olarak thomann'dan almıştı. Sizin bahsettiğiniz şekilde bir problemden bahsedeni duymadım. Sorun olacağını sanmıyorum, sonuçta gümrük memuru arkadaş bu hoparlörün sol ve sağ olmak üzere iki tane olacağına az çok kafası basar diye düşünüyorum :)

Saygılar,
Tezcan

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
tosunik

Mesaj gönderen tosunik »

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Başka bir konu açmamak adına buradan bir şey daha sormak istiyorum. İlk kez referans monitör sahibi olacağım, hatta kayıt konusunda da çok yeni sayılırım. Bu yüzden sorulardaki o cahilliği mazur görün :) Referans monitörü asıl amacının dışında daha çok line 6 pod hd 300 prosesörüm aracılığıyla yani onun amfi ve kabin modellemelerini kullanıp kayıt almak amacıyla kullanacağım. Yani mix mastering dışında kayıt sırasında sesi buradan almayı planlamaktayım. Birkaç fikir alışverişi yaptım, yabancı forumları okudum ve benim bütçem dahilinde birkaç ürün var kafamda
1) Jbl lsr 305
2) Krk rp5
3) M- Audio bx8
4) Yamaha Hs5 (Bu çokça tavsiye edilse de bass frekanslardaki yetersizliğinden dolayı pek kafam yatmıyor)

Bu bütçe dahilinde yukarıdakilerden veya bunların dışında benim kullanım amacıma da uygun olacak şekilde hangi ürünü tavsiye edersiniz?

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

5" monitörler prosesörünüzden gelen tüm harmonikleri ne kadar duyurur ben şüpheliyim açıkçası. Dolayısıyla 6-6,5 inç monitör kullanmak sizin açınızdan muhtemelen daha isabetli olabilir diye düşünüyorum. Ancak odanız yeterince büyük değilse ; daha büyük monitör kullanmak bu kez de başka türlü sıkıntılara yol açabilir tabii.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
tosunik

Mesaj gönderen tosunik »

Odam 15-20 m2 civarında ama ben ona çok takılmıyorum çünkü bu evden yakın zamanda çıkacağım yani o açıdan çok uzun vadeli bir plan yapamıyorum. Ama zaten bütçem bütçem dahilinde elimde çok fazla seçenek yok. Dediğim gibi kafama en çok yatan jbl lsr 305 bir de m audio bx8. Rokiti de yavaş yavaş elemeye başladım çünkü genelde elektronik müzik yapanlar kullanıyormuş. 6-6.5 inç uygun bir monitör ben başka bulamadım. Fakat jbl için 5 inç olmasına rağmen bass frekanslarda gayet yeterli olduğunu söylüyorlar. Hakikaten çok kararsız kaldım. Prosesör veya amplitube, bias fx gibi yazılım ve donanımlarla kullanacağımı da tekrar belirteyim.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

[QUOTE=tosunik;46295]Odam 15-20 m2 civarında ama ben ona çok takılmıyorum çünkü bu evden yakın zamanda çıkacağım yani o açıdan çok uzun vadeli bir plan yapamıyorum. Ama zaten bütçem bütçem dahilinde elimde çok fazla seçenek yok. Dediğim gibi kafama en çok yatan jbl lsr 305 bir de m audio bx8. Rokiti de yavaş yavaş elemeye başladım çünkü genelde elektronik müzik yapanlar kullanıyormuş. 6-6.5 inç uygun bir monitör ben başka bulamadım. Fakat jbl için 5 inç olmasına rağmen bass frekanslarda gayet yeterli olduğunu söylüyorlar. Hakikaten çok kararsız kaldım. Prosesör veya amplitube, bias fx gibi yazılım ve donanımlarla kullanacağımı da tekrar belirteyim.[/QUOTE]

6,5 inç kategorisinde ekonomik segmentte Yamaha Hs7'ler var. Sıfır olarak çiftini 2500-3000.-TL aralığında alabiliyorsunuz. Ama ben sizin yerinizde olsam bütçemi bir miktar daha arttırıp Fluid Audio'nun 6,5 inch büyüklükteki FPX7 modelini alırdım.

Ben FPX7'yi geçenlerde dinledim. Gerçekten gayet güzel monitörler. Hele hele fiyatına bakınca süper güzel. :) Fluid Audio ürünleri Türkiye'ye yeni getirildi. Dolayısıyla daha doğru dürüst kimse tanımıyor. Ama bahsettiğim modeli harika. 8-9000.-TL'lik monitörler ayarında çaldığını rahatlıkla söyleyebilirim. JBL Lsr , Yamaha Hs gibi bahsettiğiniz monitör serilerinden çok daha iyi bence.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;46296]6,5 inç kategorisinde Fluid Audio'nun 6,5 inch büyüklükteki FPX7 modelini alırdım.

Ben FPX7'yi geçenlerde dinledim. Gerçekten gayet güzel monitörler. Hele hele fiyatına bakınca süper güzel. :) Fluid Audio ürünleri Türkiye'ye yeni getirildi. Dolayısıyla daha doğru dürüst kimse tanımıyor. Ama bahsettiğim modeli harika. 8-9000.-TL'lik monitörler ayarında çaldığını rahatlıkla söyleyebilirim. [/QUOTE]

Mehmet Abi; hayat tecrübesi kadar kulak / duyum tecrübenizede kulak verilmesi gereken değerli bir abimizsin, yakinen de şahit olduğum için FPX7 diyorsanız vardır bir karşılığı. ????

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
tosunik

Mesaj gönderen tosunik »

Çok teşekkürler tavsiyeleriniz için ama şu anda maalesef öyle bir bütçem yok, ileride umarım alabilirim. Bir de son olarak thomanndan banka kartıma alışverişimi tamamlayabilir miyim? Kredi kartımın limiti yetersiz çünkü. Eğer yapamıyorsam babamın kredi kartıyla alışveriş yapabilir miyim?

abdullahatalan
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen abdullahatalan »

1 Ayakkabı almak demek sağ ve sol toplamda 2 ayağımıza almak demektir yani hoparlör almak da bununla aynı vergi mergi geçsinler o işleri.Jbl 305 neyse yurtdışından alınır da Yamaha hs5 yada hs7 almak çokta karlı değil. En fazla şuanki kurlarda 100 - 200 tl kar edersin.Bence burdan yada ordan al bi hs7 rahatına bak hs5 de iyi ama özünde adı bile yeter yamaha :)

Rme uc-Neumann Tlm 103-Yamaha HS50M-Dtpro770 80-Cubase Elemenst 8-Axiom 49-i5 masaüstü pc
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Aynı üründen 2 adet alabilirsiniz, 3 tane alırsanız sorun edebilir gümrük memuru, ama kablo jack gibi şeylerde 3-4 tane olmasına bakmıyorlar. geçen hafta benim samson servo 120a amfi gümrüğe takıldı :) gümrükte baya kağıt dolaştırdım aldım paketimi , takılma sebebi sorduğumda ise oracıkta kavga çıkarmamak için öfke kontrolü yaptım :) adam bana diyor servo 1200 yazdım google'da, n11 de falan ürünler çıktı servo mixer amfileri gördüm, en ucuzu 5-6 bin lira nasıl ucuza aldın bunu :) dedim abi şaka mısın sen, o faturaya bak bakiyim ne yazıyor, yaşlılıktan gözleri iyi seçemiyormuş bahanesi de bu , samson servo 120a ile bizim yerli servet volkan'ın amfilerini karıştırmış haliyle :)))) sonra fatura ve kredi kartı extresini ibraz edip aldım bonservis kağıdımı, gidip ptt'den aldım kolimi...

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

“Yurtdışı” sayfasına dön