Kali Audio LP-6 (Yeni bir efsane doğuyor)

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

Sevgili arkadaşlar, bu monitore efsane dememin en büyük sebebi fiyat/performans oranı, ev kullanıcıların flat monitor ihtiyacını fazlasıyla karşılayan ve bunu 1500 TL gibi (Çifti) başarabilen bir marka olduğu için yazıyorum. Bu markayıda her zamanki gibi büyük firmalarda çalışıp ayrılan kişiler yaratmış. Sıkı durun bu markayı yaratanlar JBL firmasından ayrılanlar, yani bir zamanlar biz kullanıcıların bayılarak dinledikleri JBL LSR serisini yapan kişiler sanırım. Bu sonuca nereden vardım derseniz, bir kere dış görüntüsü inanılmaz benziyor, yorumlardan anladığım kadarıyla ses karekteride benziyor. Bu monitorun iki inanılmaz başarısı var, basslarda gösterdiği inanılmaz başarısı. Neumann KH310A ile mukayese etmişler, mutlaka fark vardır ama ben videoyu beş altı kez dinlememe rağmen fark bulamadım. İkinci başarısı ise arkasında olan equalizer ayar presetleri. Sekiz tane açma kapama (Equalizer) düğmesi var, yerleştirme durumlarına göre ki arkasına fotoğraf bile koymuşlar, bakarak yapıyorsunuz, inanılmaz kolaymış. Kötü tarafı var mı bu monitorun, evet malesef var, Türkiyede henüz satılmıyor.:) Gerçi çok yeni bir monitor, umarım bu yazıyı satıcı firmalardan biri okurda merak edip araştırır. Araştırırsa kesin getirir zaten. 1500 TL çifti, şaka gibi gerçekten. Merak eden varsa internette araştırıp ilave birşeyler daha yazabilir buraya bu monitor hakkında. Bilin istedim sadece.

Tanerongunyzb
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 8 time
Been thanked: 19 time

Mesaj gönderen Tanerongunyzb »

https://www.youtube.com/watch?v=F0FgddxpLgs .
Buda Neumann KH310A ile kısa bir sürede olsa mukayese ettikleri video. Çok az Kali Audio daha parlak geldi bana. Ama şunu unutmatın ; Mukayese edilen monitorun çiftinin fiyatı 25.000 TL civarı. Ve piyasada bulunan en iyi üç beş monitordan biri. Ona göre dinleyin.

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Mesaj gönderen tezcankoray »

[MENTION=8]Tanerongunyzb[/MENTION] abi heyecanla okuyordum ki, "Türkiye'de henüz satılmıyor" dediğin anda yıkıldım.

Yapma böyle şeyler :)

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 77 time
Been thanked: 43 time

Mesaj gönderen Mehmet Uzunosmanoğlu »

Yalnız bu monitörün Türkiye'ye maliyeti kargo, vergiler vs. dahil min. 2400.-TL olur. Onu da unutmayın. :) Eğer Türkiye mümessili olursa da kaça satılacağını artık Allah bilir...

Bu monitör markasının piyasadaki rakibi bana göre Fluid Audio olur. Fakat burada da şöyle bir durum var : Örneğin LP-6 ( 6,5 inch ) modelinin Fluid Audio'da bire bir karşılığı yok. Ona en yakın FPX7 (7 inch ) modeli mevcut. Ancak FPX7 bana göre daha üst segment bir ürün. Dolayısıyla fiyatı da LP-6' ya göre bir hayli yüksek. Kali Audio'da 5 inch monitör halen olmadığı için Fluid F5'i de direkt mukayese imkanı yok. Bu durumda geriye kala kala LP-8 ve Fluid FX8 karşılaştırması kalıyor. İnternetten gördüğüm kadarıyla LP-8'in fiyatı henüz belli değil. Dolayısıyla fiyat mukayesesi henüz yapamıyoruz. Tabii fiyat mukayesesi yaparken bir taraftan da performans mukayesesi yapmak şart. O da ayrı bir mesele.

Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
ugur86
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen ugur86 »

Mixyap'tan tanıdığımız Emrah Çelik bu monitörlerin lansmanını paylaştığında görmüştüm ben de. Gerçekten o fiyata böyle monitörler bulmak imkansız gibi, jbl lsr güzel ama artık fiyat/performans olayını kaybetti, hem zamlı satışa çıktı, hem ötv muhabbetinden dolayı yurtdışından almak zorlaştı, hem de kurlardan dolayı yurtiçinde faiş fiyatlara ulaştı. Normalde kayıt-mix sürecim tamamen studyoda ama evde de bir çift monitörüm olsun diyerekten uygun yollu kaliteli referans monitör bekliyorum, jbl lsr305'leri ns10m takasına verdim :) bakalım tercihim /jbl-fluid audio-kali auido/ bu üçünden biri olacak muhtemelen.

UAD Apollo8 / WARM Audio WA87 / Rode NT5 St. / Dynaudio bm6a / Yamaha NS10m / ATH m20x & DT770

keşanlı mustafa
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Been thanked: 4 time

Mesaj gönderen keşanlı mustafa »

Komutanım heyacanlandırdın. İhtiyacım var

Alper35
İletişim:

Mesaj gönderen Alper35 »

Barış BÜYÜK ile olan mail yazışmamızdan bir kesit.

Alper Bey merhaba,

Fluid Audio F5 ile JBL LSR305 arasında kalmışsınız sanırım.

İki hoparlör arasındaki en önemli fark amplifikatörleridir. Fluid Audio Class AB analog amplifikatör kullanırken, JBL Class-D dijital amplifikatör kullanmaktadır. Bir hoparlörü stüdyo referans yapan en önemli faktörlerden birisi de ürünün amplifikatörüdür –bir diğeri de kullanılan sürücülerin kalitesidir. Daha sonra da tabi ki tasarım şekli, vs gelir...

Bu noktada Class AB yüksek kaliteli analog amplifikatöre sahip olması sebebi ile zaten Fluid Audio diğerinden bir adım öne hemen çıkmaktadır.

Ayrıca, bizler firma sahipleri olarak (ben ve Levent Büyük aynı zaman profesyonel ses mühendisleriyiz) fuarda Fluid’leri bizzat dinleyip, fiyat/performansına şaşırıp, ürünleri ithal etme kararı aldık.

Kısacası, Fluid Audio’nun F5 modeli (ve diğer modelleri de aynı kalitededir) gözünüz kapalı alabileceğiniz kalitede ve bu fiyat aralığında rakipsiz bir üründür.

Saygılar,
Barış Büyük
General Manager | BL Müzik

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=Alper35;47322]Barış BÜYÜK ile olan mail yazışmamızdan bir kesit.

Alper Bey merhaba,

Fluid Audio F5 ile JBL LSR305 arasında kalmışsınız sanırım.

İki hoparlör arasındaki en önemli fark amplifikatörleridir. Fluid Audio Class AB analog amplifikatör kullanırken, JBL Class-D dijital amplifikatör kullanmaktadır. Bir hoparlörü stüdyo referans yapan en önemli faktörlerden birisi de ürünün amplifikatörüdür –bir diğeri de kullanılan sürücülerin kalitesidir. Daha sonra da tabi ki tasarım şekli, vs gelir...

Bu noktada Class AB yüksek kaliteli analog amplifikatöre sahip olması sebebi ile zaten Fluid Audio diğerinden bir adım öne hemen çıkmaktadır.

Ayrıca, bizler firma sahipleri olarak (ben ve Levent Büyük aynı zaman profesyonel ses mühendisleriyiz) fuarda Fluid’leri bizzat dinleyip, fiyat/performansına şaşırıp, ürünleri ithal etme kararı aldık.

Kısacası, Fluid Audio’nun F5 modeli (ve diğer modelleri de aynı kalitededir) gözünüz kapalı alabileceğiniz kalitede ve bu fiyat aralığında rakipsiz bir üründür.

Saygılar,
Barış Büyük
General Manager | BL Müzik[/QUOTE]

Sevgili [MENTION=3268]Alper35[/MENTION] paylaşım için çok teşekkür ederiz. Barış Büyük söylenmesi gereken şeyleri tüm açıklığı ile söylemiş.

Ben PMC deneyimimden sonra ; amplifikatörün ne kadar önemli olduğunu ve bir amlifikatörün monitörün performansını inanılmaz boyutta nasıl etkilediğini bizzat yaşayarak öğrenmiş oldum.

İlk önce PMC'leri Roksan M2 Stereo Power ile sürerken , sonra SPL Performer s-800 Stereo Power ile sürmeye başladım. Aynı monitör sırf ampli değişimi ile inanılmaz şekilde bir kimlik değişimine uğradı. ( Bu arada her iki ampli de Class AB ancak teknolojileri değişik.)

Örneğin Roksan ile büyük zevkle dinlediğim müziklerin yaklaşık %30-40'ını SPL Performer ile artık tahammül edemediğim için dinleyemiyorum. Çünkü Performer parçanın içindeki özellikle kayıt, mix ve mastering ile ilgili hataları adeta insanın suratına çarpıyor. Yani şarkı seçiyor ve her açıdan mükemmel müzik örnekleri çok fazla olmadığı için insanı mutsuz ediyor. :)

Dolayısıyla aktif monitör seçerken ; monitörde kullanılan amplinin niteliğine dikkat etmek , çok önemli bir kaç husustan birisini teşkil ediyor. Bu konuyu asla atlamamak lazım.

En son Mehmet Uzunosmanoğlu tarafından 03 Kas 2018, 21:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yamaha Clavinova CVP-503 / Roland Integra7 / Roland SonicCell / Roland Pro-E / Korg M1 / SPL Director DAC / PMC Twenty 5.22 / SPL Performer s800 Stereo Power Amplifier / SPL Phonitor Mini / AKG K712 Pro / Audio Technica ATH-M50x / Vovox Enstrüman ve Monitör Kabloları / Vovox Power Kabloları / PC i7 4 Gb 256 Gb SSD Win7 / Sony i5 12 Gb 500 Gb SSD Win10 Pro
Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=ugur86;47318]Mixyap'tan tanıdığımız Emrah Çelik bu monitörlerin lansmanını paylaştığında görmüştüm ben de. Gerçekten o fiyata böyle monitörler bulmak imkansız gibi, jbl lsr güzel ama artık fiyat/performans olayını kaybetti, hem zamlı satışa çıktı, hem ötv muhabbetinden dolayı yurtdışından almak zorlaştı, hem de kurlardan dolayı yurtiçinde faiş fiyatlara ulaştı. Normalde kayıt-mix sürecim tamamen studyoda ama evde de bir çift monitörüm olsun diyerekten uygun yollu kaliteli referans monitör bekliyorum, jbl lsr305'leri ns10m takasına verdim :) bakalım tercihim /jbl-fluid audio-kali auido/ bu üçünden biri olacak muhtemelen.[/QUOTE]

Uğur hocam eğer evdeki elektrik tesisatına güveniyorsan Fluid FPX7'leri tercih et. Hiç gerisine bakma. Bana dua edersin. Eminim sonunda da FPX7'leri götürüp stüdyodaki Dynaudio'ların yerine koyarsın. :)

EsbaB
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Cubase Elements 9
Has thanked: 14 time
Been thanked: 6 time
İletişim:

Mesaj gönderen EsbaB »

[QUOTE=Mehmet Uzunosmanoğlu;47324]Uğur hocam eğer evdeki elektrik tesisatına güveniyorsan Fluid FPX7'leri tercih et. Hiç gerisine bakma. Bana dua edersin. Eminim sonunda da FPX7'leri götürüp stüdyodaki Dynaudio'ların yerine koyarsın. :)[/QUOTE]Belki her konuda zevler ve bakış açıları farklı olabilir ( maliyetin/maddi kaynağın engellediği veya zorunda bıraktığı durumlar hariç ) ama duyum konusunda Mehmet abinin nekadar isabetli kararlar verdiğine canlı şahidi olduğum için kulağına da tecrübelerine de güvenilmesi lazım diyorum, Mehmet abi iyiki varsınız; Allah hayırlı ömürler versin.

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dell Latitude (i7 2720QM 2.20 CPU + 10 Gb Ram + W10 64bit + 240 Gb SDD / 320 GB 7200 Rpm HDD )
MOTU UltraLite MK3 Hybrid + sE X1 A + Cubase Elements 9 http://www.abdulcelil.com
...----Herşeyin bir Sebebi Var----...
Alper35
İletişim:

Mesaj gönderen Alper35 »

Ne demek Mehmet abim, ben de sana teşekkür ederim, bilgi birikimini tarafsız ve evrensel örneklerle bize sunduğun için.

Mehmet Uzunosmanoğlu
Müdavim Üye
Müdavim Üye

[QUOTE=EsbaB;47325]Belki her konuda zevler ve bakış açıları farklı olabilir ( maliyetin/maddi kaynağın engellediği veya zorunda bıraktığı durumlar hariç ) ama duyum konusunda Mehmet abinin nekadar isabetli kararlar verdiğine canlı şahidi olduğum için kulağına da tecrübelerine de güvenilmesi lazım diyorum, Mehmet abi iyiki varsınız; Allah hayırlı ömürler versin.

HUAWEI CAN-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE]

Rica ederim Abdulcelil'ciğim. Ben en nihayetinde tecrübelerimi paylaşıyorum. Kısıtlı kaynaklara sahip olan bizlerin , hatalı seçimler ile kaynaklarının israf olmaması için elimden geldiğince bir takım ipuçları vermeğe çalışıyorum. Hepsi bu...

“Referans Monitörleri” sayfasına dön