Sample (Loop) kullanmak.

Herkese bir merhaba deyin...

e.s

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen e.s »

S.a . Arkadaşlar yaptığımız çalışmalarda gereken yerlerde hazır loop kullanmak ne kadar doğru sizce ?

al2
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen al2 »

Bunun doğru yada yanlış bir yönü olduğunu düşünmüyorum. Olmuşsa olmuşdur , olmamışsa hatanızı kabullenirsiniz. Sonuçta gene sizin elinizden çıkan emek doğrultusunda birşey üretilir.
Bence sorun sample loop kullanmak doğrumudur değilde , sample loop a hiç bir işlem uygulamadan üzerine sadece davul yazılarak yapılan çalışma özgünmüdür bunu düşünmek gerekir.

http://soundcloud.com/al2yxl
Kara Deryalarda Bir Fenersin

enym
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen enym »

Sonuçta unutmayın ki, ortaya çıkarttığını müzik önemli, siz kendiniz beğeniyorsanız gerisini boşverin.
İşin etik olup olmadığına bakarsak, zaten daw ile müzik yapmak ve bu arada midi klavye kullanmak da en büyük sorun.. Midi işaretlerini düzenleyebiliyorsunuz, notasını değiştirebiliyorsunuz, temposunu ayarlayabiliyorsunuz..
Davul programları da aynı şekilde, hayatımda davulun başına oturmuş değilim ama VST olarak belki de bir davul virtiözünün çalabileceği şekilde davul yazabiliyorum..
Sonuçta bunlar DAW dünyasının olmazsa olmazları, bence hiç bir vicdan azabı duymadan müziğinizi yapın, sunarken de açıkça loop veya sample kullandığınızı belirtin..
Bu iş bir gelişme süreci meselesi, bir süre sonra o kullandığınız sampler lerden veya loop lardan edineceğiniz kulak ve müzik bilgisi ile bunları kendiniz yapacaksınız..

cruz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen cruz »

enym haklı bence.Ben de ilk şarkımı hazır looplarla yaptım hem de tamamını.Fakat onu yaparken bir araya getirdiğim loopları seçerken kendi müzik zevkimi kullandığımı düşündüğüm için kendi şarkım diyorum.Ve enym nin dediği gibi geliştim ve kendi samplelarımı dahi kendim yapıyorum yani son parçalarım tamamen özgün ürünler. :cool: :guitar:

e.s

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen e.s »

Enym son cümlende dediğin gibi örnek alınarak hayal gücümüzü genişletebiliriz

okidoz
Müdavim Üye
Müdavim Üye
Has thanked: 6 time
Been thanked: 7 time
İletişim:

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen okidoz »

Bence bunu düşünmeniz bile güzel ve kolayı sevmediğini, özgün bir tarzınızın olduğunu ima ediyor.Arkadaşlar çok güzel şeyler yazmışlar, kısmen kullanmak zorunda kaldığınız durumlar olabilir, yada çalışmanın tamamında hazır looplar kullanan kişilerde olabilir sonuçta bu bir ilgi alanı ve herkes müzisyen değil bu tarz denemeler yapabilir herkes, sanıyorum bunu kolaya kaçma ve alışkanlık haline getireni etik değil.Enmy abinin dediği gibi gelişmeyede yarar ufku genişletir.

[align=center]Müzik[/align]

Kullanıcı avatarı
Cho®dSolo
Administrator
Administrator
DAW: Cubase Elements 8, StudioOne 3.0
Has thanked: 108 time
Been thanked: 34 time
İletişim:

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen Cho®dSolo »

Fazla takılmayın böyle şeylere...
İşin içinde zaten bilgisayar var.Etik olan birşey var mı ki, bunu tartışalım...
Ertan Abinin dediği gibi, önemli olan kendi yaptığımızı beğenmemiz...

Ch.

DreamSongs
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen DreamSongs »

İki kuruş maddiyatın peşine düşüpte bu dediklerinizi yaparsanız etiklik tartışılır.Ama hemen hemen hepimiz işin amatör ruhunda ve k eyifindeyiz.Ne demiş ünlü halk şairimiz! :) ;"Bi daha mı gelecez dünyaya" :)

[align=center][SIGPIC][/SIGPIC][/align]

tunch
Yeni Üye
Yeni Üye

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen tunch »

[QUOTE=enym;4792]Sonuçta unutmayın ki, ortaya çıkarttığını müzik önemli, siz kendiniz beğeniyorsanız gerisini boşverin.
İşin etik olup olmadığına bakarsak, zaten daw ile müzik yapmak ve bu arada midi klavye kullanmak da en büyük sorun.. Midi işaretlerini düzenleyebiliyorsunuz, notasını değiştirebiliyorsunuz, temposunu ayarlayabiliyorsunuz..
Davul programları da aynı şekilde, hayatımda davulun başına oturmuş değilim ama VST olarak belki de bir davul virtiözünün çalabileceği şekilde davul yazabiliyorum..
Sonuçta bunlar DAW dünyasının olmazsa olmazları, bence hiç bir vicdan azabı duymadan müziğinizi yapın, sunarken de açıkça loop veya sample kullandığınızı belirtin..
Bu iş bir gelişme süreci meselesi, bir süre sonra o kullandığınız sampler lerden veya loop lardan edineceğiniz kulak ve müzik bilgisi ile bunları kendiniz yapacaksınız..[/QUOTE]

çok haklısınız ki artık kimse bu değerleri aramıyor zaten.rahat rahat kullanın hiç bir şey olamasa bile müzikal vizyonunuz gelişir o kadar çeşitli şeyler var ki!!!

onboardx

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen onboardx »

loop ve sample nedir arkadaşlar?

tezcankoray
Müdavim Üye
Müdavim Üye
DAW: Studio One 4.5
Has thanked: 32 time
Been thanked: 16 time
İletişim:

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen tezcankoray »

[QUOTE=onboardx;35950]loop ve sample nedir arkadaşlar?[/QUOTE]

bkz: google.com

Studio One 4.5 | Focusrite 2i2 | Yamaha MOX6 | Rode NT1-A | ATH-M50x

Souncloud: https://soundcloud.com/tezcan-3/
YouTube: https://www.youtube.com/c/TezcanKoray
Instagram: https://www.instagram.com/tezcan.koray/
yiğitcan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen yiğitcan »

[QUOTE=e.s;4789]S.a . Arkadaşlar yaptığımız çalışmalarda gereken yerlerde hazır loop kullanmak ne kadar doğru sizce ?[/QUOTE]

yaptığınız proje ile iglili ve uyumlu loop'lar bulabiliyorsanız mesele yok, ama siz etik mi değil mi diye soruyorsanız oraya gelinceye kadar daha başka sorular çıkar ortaya, ama en iyisi herşeyi kendiniz çalmanız tabiki ...

acaluka
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen acaluka »

İşin etik kısmına girmek yanlış diye düşünüyorum. Bzk: Melodyne var Demet Akalın var... Çıkan ürün iyiyse, seviliyorsa, dinleniyorsa başarıya ulaşmış demektir. Bakın iyi veya kötü demiyorum, ancak başarıya ulaşmıştır. Burada işin içine bölgenin sosyo - kültürel düzeyi de girer. İyi - Kötü ,Güzel - Çirkin göreceli kavramlar, ancak başarılı diyebiliriz bu ürünlere
Teknolojiyi kullanmaya ilişkin ise şu örneği vermek isterim.

Bakın mesela dünyaca ünlü elektronik müzik (EDM) üreticisi genç arkadaş Nicky Romero. Videoda Tolouse adlı çok tutan parçasını nasıl yaptığını uygulayarak gösteriyor.

Özellikle 22:49'a dikkat edin. Diyor ki; "I'm not like a great piano player, but i can find my way" (İyi bir piyanist değilim ancak kendime bir yol buldum) Yani parçadaki piano riff' ini normal koşullarda çalması imkansız, ancak aklında bir fikir var ve bunu midi kullanarak uygulamaya döküyor. Bu durumda fikir ön plana çıkıyor ki olması gereken de budur. Son derece de başarılı bir arkadaş.
Yani fazla tartışmak gereksiz gibi geliyor.
[video=youtube;QzgVHHG1ym0]https://www.youtube.com/watch?v=QzgVHHG1ym0[/video]

En son acaluka tarafından 19 Oca 2016, 17:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Ünsal İçmez
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen Ünsal İçmez »

[QUOTE=acaluka;35990]İşin etik kısmına girmek yanlış diye düşünüyorum. Bzk: Melodyne var Demet Akalın var... Çıkan ürün iyiyse, seviliyorsa, dinleniyorsa başarıya ulaşmış demektir. Bakın iyi veya kötü demiyorum, ancak başarıya ulaşmıştır. Burada işin içine bölgenin sosyo - kültürel düzeyi de girer. İyi - Kötü ,Güzel - Çirkin göreceli kavramlar, ancak başarılı diyebiliriz bu ürünlere
Teknolojiyi kullanmaya ilişkin ise şu örneği vermek isterim.

Bakın mesela dünyaca ünlü elektronik müzik (EDM) üreticisi genç arkadaş Nicky Romero. Videoda Tolouse adlı çok tutan parçasını nasıl yaptığını uygulayarak gösteriyor.

Özellikle 22:49'a dikkat edin. Diyor ki; "I'm not like a great piano player, but i can find my way" (İyi bir piyanist değilim ancak kendime bir yol buldum) Yani parçadaki piano riff' ini normal koşullarda çalması imkansız, ancak aklında bir fikir var ve bunu midi kullanarak uygulamaya döküyor. Bu durumda fikir ön plana çıkıyor ki olması gereken de budur. Son derece de başarılı bir arkadaş.
Yani fazla tartışmak gereksiz gibi geliyor.
[video=youtube;QzgVHHG1ym0]https://www.youtube.com/watch?v=QzgVHHG1ym0[/video][/QUOTE]

Ben farklı olarak şöyle yaklaşmak istiyorum..
Düşünün ki siz bi aranjörsünüz, bir orkestrada klavyecisiniz, orkestra olarak bi parça kaydediceksiniz ve partisyon yazdınız.
Doğal olarak keyboard partisyonlarını siz çalacaksınız, çünkü zaten orkestranın klavyecisisiniz!
Diyelim ki o yapılan parça büyük ilgi çekti ve ''BAŞARIYA ULAŞTINIZ''.
Yazdığınız klavye partisyonları çok etkileyici, ''olabildiğinizden, çalabildiğinizden, yeteneğinizden daha yüksek düzeyde'' şeyler yazıp 5-10 kanalda üst üste tekrarlarda o partisyonları kaydettiniz.
Evet bu da büyük bi başarı fakat;
Siz o orkestranın klavyecisisiniz ve konserde o parçayı çalacağınız zaman nasıl çalacaksınız kaydettiğiniz yazdığınız partisyonları.?
Elektronik müziklerde bunun pek bi önemi yok ama akustik müzikte çok öenmli olduğunu düşünüyorum.
Ben aynı zamanda sahnede klavyeci olarak farklı bi açıdan kendimce yaklaştım konuya.
Yani ben evimde parça yaparken çalabildiğimin (ÇOK ÇOK) üstünü yaparsam ne bana inanırlar ne de ben yaptığıma inanırım :)
Belki ilerlediğimi düşünürüm ama aslında olduğum yerde saymış olurum..
O yüzden başarıya ulaşmakla iyi müzik birbirinden çok farklı bana göre..

Verilen ''Melodyne var Demet Akalın var'' örneğiyle son bişey söyliyim.
Ben hayatta şarkı söylemem ama Demetin çıplak sesi benimkinden beter.
Sahnede Demet Akalaın'ın çoğu şarkısını çalıyoruz. Çoğundan da zevk alıyoruz.
Parçalar güzel herşey güzel.
Bu durumda Erhan Bayrak ekibine ve Melodyne mi saygınız sonsuz olur Demet Akalın'a mı? İş kimdedir? :)

En son Ünsal İçmez tarafından 20 Oca 2016, 01:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
RME Fireface800 / SPL Goldmike Mic Preamp / ART HeadAMP / Krk Rokit 6 / Beyerdynamic DT770 / Beyerdynamic DT990 / Sennheiser HD201 / CME Uf60 / Yamaha Motif XS6 / Steinberg CC121 / sE 3300a / sE 2200T / sE se3 Stereo Pair / Steinberg Cubase 9.5
acaluka
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Sample (Loop) kullanmak.

Mesaj gönderen acaluka »

Hocam tabiki EDM bu konuda ayrı bir kulvar. Sahnesinde de genelde loop üzerinden yürüyor, ya da launchpad tarzı cihazlarla, dj setleriyle performans sergileniyor.

Bu arada ben de yaklaşık 15 senedir aktif olarak davul çalıyorum. Bunun son 10 senesi sahnelerde geçti. Zaten midi teknolojisinin tat vermediği 2-3 enstrümandan bir tanesi davuldur. Çünkü tam senkronizasyon makineleşmeyi getiriyor, tuşe ve dinamiklere hiç girmiyorum bile. Bu da duyumda tat vermiyor. Zaten sahnede orkestra ile çalınacak parçaların kayıtlarda da canlı çalınması taraftarıyım.
Dediğiniz konuya bir örnek vermek isterim. Lise yıllarımda Alternatif piyasası yükselişe geçmişti, Çilekeş vardı mesela. O dönem parçalarını çok çok başarılı bulurdum, yeri gelir özenirdim. Ancak kayıtlar dinelndiğinde aynı dediğiniz gibi gitar partisyonlarında aşırı efektler ve üst üste binen çalımlar vardı. Bunlar albümü dinlerken harikaydı, fakat bir gün festivalde canlı dinledim ve resmen hayal kırıklığı. Parçaların altı bomboş kalıyordu, o boşluğu doldurmak için daha fazla distortion ve daha sert davul tuşeleri vardı. Sonuç olarak albümle yakından uzaktan alakası olmayan bir sound çıkıyordu. Demek istediğiniz sanırım bu.
Yorumcuyu ayakta tutan bence orkestrasıdır zaten. Tarkan'da Volkan Öktem dinlemek bambaşka bir tattır. Mesela bir dönem Ceceli konseri kaçırmazdım. Doğaç Titiz - Birkan Şener ikilisini dinlemek büyük keyiftir. Bu adamların daha özgün proje gruplarını dinlerken zaten beklenti yüksek, orada serbestler. Bana daha önemli gelen ise bir halk konserinde kısıtlı çalımda ne kadar incelebildikleri. Bu adamlar bunları yapabildikleri için kıymetliler zaten.

Onun dışında Demet Akalın'ın çıplak sesini bildiğim için o örneği vermek istedim. Parçalar bence müthiş, aranjmanlar keza öyle. Altyapılar kopuyor. Sanırım bir dönem Ersay Üner'le çok fazla çalışıyordu. O dönem parçalardan aşırı keyif alıyordum. Değinmek istediğim sadece sesin işlenmesi olayıydı. Neyse konuyu tek kişinin üzerine yığmayalım sadece bir örnek vermek istedim. Yoksa o da mutlaka zorlu yollardan geçmiştir buraya gelebilmek için. Saygım sonsuzdur.
Teknolojinin hiç dokunmaması gerektiği ve kullanılmasının zorunlu olduğu tarzlar var sanırım. Bunun ayrımını zaten standart dinleyicinin üstünde bilgiye sahip olan bizler rahatça algılayabilir ve başarıyı yorumlarken bunu göz önünde bulundurabiliriz.

En son acaluka tarafından 20 Oca 2016, 12:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

“Tanışma ve Kaynaşma” sayfasına dön